İletişim
Nurtepe Mah. Alibeyköy Cad, Çam Sk. No35/A,
[email protected]
T: +90 212 266 07 77
Work Inquiries
[email protected]
T: +90 212 266 07 77
Back

AB’den Tek Tip Şarj Girişi Kararı: USB-C Zorunlu Oluyor

Avrupa Birliği kuruluşları, 2024 sonbaharına kadar birliğe üye olan ülkelerde satılan akıllı telefon, tablet ve kamera gibi elektronik aletlerde USB-C şarj girişi bulunmasını zorunlu hale getirecek yasal düzenlemede anlaşma sağlandı.

Avrupa Birliği’nde (AB) tek tip şarj girişi zorunlu oluyor. Avrupa Parlamentosu (AP) ve AB Konseyi, çeşitli elektronik aletlerin USB-C, Micro USB ve Lightning gibi farklı şarj girişlerini tek tip hale getirmeyi ve elektronik atıkları azaltmayı amaçlayan kanun değişikliği konusunda anlaşmaya vardıklarını açıkladı. Buna göre, USB-C taşınabilir elektronik cihazlarda tek tip ve yeni standart şarj girişi olacak.

2024 yılının sonbahar aylarına kadar yeni tablet, dijital kamera, kulaklık, akıllı telefon, taşınabilir video oyun konsolu, hoparlör gibi elektronik aletlerde USB-C şarj girişi tek tip olarak yer alacak. Böylece tek bir şarj cihazı sayesinde çeşitli elektronik cihazlar şarj edilebilecek. Kullanıcılar, her aldıkları yeni teknolojik cihazlar için kablo ve şarj aleti satın almak zorunda kalmayacak.

USB-C Zorunlu Oluyor

USB-C Zorunlu Oluyor

40 Ay Sonra Laptoplara Da Gelecek

Mevcut kablo ve şarj aletleri çeşitli teknolojik aletlerde kullanılabilecek. Düzenleme kanunlaştıktan 40 ay sonra laptopları da kapsayacak. Cihazların hızlı şarj edilmelerini sağlayan sistemler de uyumlu hale getirilecek. Söz konusu düzenleme ile elektronik atıkların azaltılması amaçlanıyor. Düzenleme, AP ile AB Konseyi tarafından yürürlüğe girdikten sonra AB Resmi Gazetesi’nde yayımlanacak ve uygulanmaya başlanacak.

Halihazırda çoğu Android telefon ve tablet, USB-C kablolar ile şarj ediliyor. Ayrıca kulaklık ve diğer çeşitli aksesuarlar ile yeni laptoplar da aynı girişi kullanıyor.

Apple’ı Etkileyecek

Bu teknolojik düzenlemenin özellikle Apple teknolojini şirketini etkilemesi bekleniyor. Apple, bazı tabletler, akıllı telefonlar ve kulaklıklarında lightning isimli farklı bir giriş kullanıyor. Firma, yeni ürettiği iPad ve laptoplarında ise USB-C girişi kullanıyor.

Yeni yasal düzenleme ile akıllı telefonların yanı sıra tabletler, elektronik kameralar, hoparlörler, taşınabilir oyun konsolları ve e-okuyucular gibi tüm elektronik aletler tek tip girişle ve kabloyla şarj edilecek. Beklenen açıklama, Avrupa Parlamentosu İç Pazar ve Tüketicinin Korunması Komitesi tarafından bugün bildirildi. 2024’ün sonbahar döneminden sonra piyasaya çıkan tüm teknolojik aletlerde artık USB-C girişi yer alacak.

Artık tüketiciler farklı farklı kablolarla ve girişlerle uğraşmak zorunda olmayacak. Artık gereksiz yere farklı kabloların satın alınması ve israf edilmesi de gerekmeyecek. iPhone markalı cihazlarda bugüne kadar yalnızca Lightning kablosuna yer veren Apple, artık bu farklılığını da değiştirmek zorunda kalacak.

Etüd Bilişim
Etüd Bilişim
https://www.etud.com

​​​Size daha iyi bir kullanıcı deneyimi sunabilmek için kişisel veri politikamızdoğrultusunda çerezler kullanıyoruz. Detaylı bilgi için tıklayınız.