İletişim
Nurtepe Mah. Alibeyköy Cad, Çam Sk. No35/A,
[email protected]
T: +90 212 266 07 77
Work Inquiries
[email protected]
T: +90 212 266 07 77
Back

Akıllı Gözlük Nedir

Akıllı gözlük, optik teknolojide yer alan baş üstü ekrana denir. Bir başka diyişle kullanıcıların gözlüklerdeki görüntüleri görmelerini sağlayan giyilebilir akıllı cihazlara akıllı gözlük denmektedir. Kısaca gözlerde şeffaf bir plastik gölge vardır. Kişi bu ekrandan normal ortamı görebilse de, çevrimiçi olarak da bilgiler alabilir. Telefonunuzu gözlerinize sokmak gibi bir şey düşünebilirsiniz.

Akıllı Gözlüklerin Özellikleri

Akıllı gözlüklerin özellikleri inan yaşamını doğrudan etkileyecek cinstedir. Teknolojik gelişmelerin harikalarından biri olan bu gözlükler şu avantajları bizlere sağlar;

  • Bilgi sesli komutlar akıllı gözlük ekranına gelir
  • Üretim kılavuzları ve talimatlara kolaylıkla erişim sağlanır
  • Şirketler akıllı gözlükle verimliliğini arttırır
  • Karmaşık montaj işlemleri daha hızlı hale gelir
  • Rüzgâr türbini üretim ve kablolama da zaman tasarrufu sağlanır
  • Ürün seçimi ve kargolama süresinde azalma sağlar
  • Hastaların tıbbi bilgileri akıllı gözlükte saklanır

Akıllı gözlük NedirAkıllı Gözlüklerin Tarihçesi

Akıllı gözlüklerin tarihçesini sizlere anlatacağız. 2007 Yılında cep telefonları en ünlü gözlüklerden biriydi ve bunlar Google’ın ürettiği Google Glass smart adlı Google’ın akıllı gözlükleriydi. Bu gözlükler cep telefonunun yaptığını ve daha fazlasını yapmaktadır. 2013’ün örnek gözlükleri Mayıs 2014’te satış işlemli gerçekleştirilmiştir. Ancak gözlüklerin çalışmadığı ve fiyatının yüksek olduğu gerçeği ile sona erdi. 2015 Yılında Google, gözlük geliştirdiği için az sayıda gözlük satın aldı.

2013 Yılında yapılan bir araştırma ile Amerikalıların Google gözlüklerini kullanamadıklarını ortaya çıkmıştır. Genel olarak estetik olmamasının nedeni kullanım zorluğu ve problemi olarak kendini gösterdi.

Google’ın 2015 yılında yeni nesil akıllı gözlükleri piyasaya sürmesi beklenirken, SONY bir akım başlattı ve akıllı gözlüklerini piyasaya sürdü. SONY markasının bu gözlükleri ince ve hafif bir tasarım olarak ortaya çıkmasına rağmen, T Llowitter kullanıcıları ürünün estetik olmadığını söyledi.

Sony ve Google markalarının yanı sıra belirli bir fiyatla sadece video ve fotoğraf çekebilen Epiphany Eye, akıllı telefonu gözlüklü olarak karşımıza çıkmaktadır. Ayrıca Oakley Air Llogarave, Optinvent Ora-Sar ve İyon gözlükleri mevcuttur. Akıllı gözlüklerin henüz hazır olmadığı ortaya çıksa da uzmanların yıllardır üzerinde çalıştığı akıllı gözlükler büyük ilgi gören ve büyük potansiyele sahip kişiler tarafından takip edilmektedir.

Etüd Bilişim
Etüd Bilişim
https://www.etud.com

​​​Size daha iyi bir kullanıcı deneyimi sunabilmek için kişisel veri politikamızdoğrultusunda çerezler kullanıyoruz. Detaylı bilgi için tıklayınız.