İletişim
Nurtepe Mah. Alibeyköy Cad, Çam Sk. No35/A,
[email protected]
T: +90 212 266 07 77
Work Inquiries
[email protected]
T: +90 212 266 07 77
Back

Bilgisayarlar İçin İnsansı Gözler Geliştirildi

Bilim adamları, yapay zeka için insan gözü ile benzer özelliklere sahip, retinayı taklit eden bir insansı göz geliştirdi. Bu göz sayesinde yapay zeka da çevresini görsel anlamda insanlar gibi anlayabilecek.

Geçmişte yapılan araştırmalarda gözün saniyelik veri aktarımının 10 milyon bit olduğu ortaya çıkmıştı. Bu türden bir bilgiyi anlık olarak elde edip işleyebilmek, otonom araçlar geliştirmek için yapılan çalışmalarda da büyük atılımların kapısını açma potansiyeli yer alıyordu.

Central Florida Üniversitesi (UCF) tarafından geliştirilen bir araç göz sayesinde gelecekte bu teoriyi test etmek mümkün hale gelebilecek. Yeni cihaz, yapay zeka için insan gözündeki retinanın işlevlerini gerçekleştirmesi için tasarlandı.

İnsansı Göz

İnsansı Göz

Yapay zekalar da bizi görebilecek mi?

Çalışmanın sonucunda yapay zeka için göz benzeri bir yapı oluşturulması önemli bir adım atmayı sağlayacak. Bu göz yapısı sayesinde yapay zeka bir şeyleri gördüğü anda bizim gibi görüp anlamlandırabilecek, hatta baktığı şeyin gerçek mi yoksa fotoğraf, reklam panosu gibi bir görsel mi olduğunu da bilebilecek. Bu teknoloji robotlara ve otonom araçlara uygulanabilecek.

ACS Nano adlı dergide yayımlanan makalede yer alan çalışmalarda, yapay zeka gözünün daha geniş bir aralıkta görebildiği de duyurularda yer aldı. Bu yapı görebildiğimiz ışık aralığının dışında morötesi ve kızılötesi spektrumda da görebilecek.

Üç farklı işlem eş zamanlı gerçekleşiyor

Bu yeni çalışmaların ve araçların bir diğer öne çıkan yanı da üç farklı işlemi eş zamanlı olarak gerçekleştirmesi. Bu da şimdilik yeni yöntemi benzersiz hale getiriyor. Normal şartlar altında yapay zeka veri işleme, belleğine kaydetme ve algılama işlemlerini ayrı ayrı yaparken, yapay zeka gözü bu üç işlemi eş zamanlı yapabiliyor.

Araştırmacılara göre yeni teknoloji var olanlardan çok daha hızlı ve sadece 2,5 santimetrelik bir çip ile sağlanabiliyor. Geçen günlerde de bir yapay zeka bilimsel tez yazmıştı.

Etüd Bilişim
Etüd Bilişim
https://www.etud.com

​​​Size daha iyi bir kullanıcı deneyimi sunabilmek için kişisel veri politikamızdoğrultusunda çerezler kullanıyoruz. Detaylı bilgi için tıklayınız.