İletişim
Nurtepe Mah. Alibeyköy Cad, Çam Sk. No35/A,
[email protected]
T: +90 212 266 07 77
Work Inquiries
[email protected]
T: +90 212 266 07 77
Back

Büyük Hadron Çarpıştırıcısı Yeniden Aktif Edilecek: Hedef Evrenin Sırrını Çözmek

Dünyanın en büyük ve en güçlü parçacık çarpıştırıcısı Büyük Hadron Çarpıştırıcısı makinesi geçirdiği bir dizi yükseltme ve tamir işleminin ardından yarın tekrar çalıştırılacak. Karanlık maddenin sırlarını aydınlatması için büyük bir adım olarak görülen bu makine hakkında CERN araştırmacılarından duyurular geldi.

Bilim ile ilgili olan veya olmayan neredeyse her insan en az bir kere ‘karanlık madde’yi duymuştur. Ancak birçok insan için karanlık madde hala bir gizemden oluşuyor. Üstelik karanlık maddenin evrenin büyük bir kısmını oluşturduğu düşünüldüğünde, hala açıklanamayan şeylerin olması oldukça ilginç.

Daha önce karanlık maddenin sırlarını çözmek amacıyla pek çok çalışma yapıldı. Nitekim araştırmaların birçoğu bu sırların büyük bir kısmına açıklık getiremedi. CERN (Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi) ise Büyük Hadron Çarpıştırıcısı (LHC) vasıtasıyla bu sırları çözebileceğine inanıyor.

hadron çarpıştırıcısı

hadron çarpıştırıcısı

Büyük Hadron Çarpıştırıcısı Yarın Yeniden Çalışacak

CERN’de yapılan çalışmalar sonucu 2012 yılında büyük bir keşif gerçekleştirilmiş ve Higgs bozonu adlı parçacık keşfedilmişti. Dünyanın en büyük ve en güçlü parçacık çarpıştırıcısı olarak geçen Büyük Hadron Çarpıştırıcısı (LHC) yardımıyla bulunan Higgs bozonu, o dönem büyük ilgi çekmişti. Ancak LHC, son 3 yılda büyük bir bakımdan geçirilerekbir dizi tamir ve geliştirme işlemi gördü. Geçtiğimiz aylarda da Büyük Hadron Çarpıştırıcısı’nın karanlık maddeyi araştırmak için içinde bulunduğumuz Temmuz ayına kadar tam gücüne ulaşacağı haberleri yapılmıştı.

Yeni keşfi için hazır olduğu bildirilen Büyük Hadron Çarpıştırıcısı, yarın tekrar aktif edilecek. CERN’de karanlık madde ekibinde yer alan parçacık fizikçisi Dr. Clara Nellist, yeni keşifler için oldukça meraklı olduklarını belirtti. Nellist, yapılan çalışmalar sonrası karanlık maddenin sırlarını çözebilmesi için CERN, yılda 300 bin hanenin ihtiyacını karşılayacak kadar elektrik sarf edeceğini bildirdi. Rekor düzeyde enerjiyle çalışacak olan LHC’nin bu sayede evrenin en büyük sırlarından birisini aydınlatabilmesi düşünülüyor.

Karanlık madde parçacıkları ile ilgili şimdiye kadar elde edilen kesin bir veri yok. Bu da uzmanları her geçen gün daha çok meraklandıran bir durum. Henüz keşfedilmeyen ve evrenin yüzde 80-85’lik bir kısmını oluşturduğu düşünülen karanlık maddenin tam olarak ne olduğu dahi bilinmiyor. CERN uzmanları, yarın Büyük Hadron Çarpıştırıcısı’nın bu gizemi aydınlatabileceğine inanıyor.

Etüd Bilişim
Etüd Bilişim
https://www.etud.com

​​​Size daha iyi bir kullanıcı deneyimi sunabilmek için kişisel veri politikamızdoğrultusunda çerezler kullanıyoruz. Detaylı bilgi için tıklayınız.