İletişim
Nurtepe Mah. Alibeyköy Cad, Çam Sk. No35/A,
[email protected]
T: +90 212 266 07 77
Work Inquiries
[email protected]
T: +90 212 266 07 77
Back

Çin Dünya Dışı Varlıkları Keşfetmiş Olabilir

Çin gelişmiş ve teknolojik hale getirilmiş olduğu uzay bilimi ve astroloji kaynakları ile uzay yarışında ön sıralarda yer almak istiyor. Devasa ülkeden gelen açıklamalara göre şu anda elinde bulunan dünyanın en büyük teleskobu ile oldukça önemli bir açıklama yapıldı. Çin, uzaylı varlıkların belirtilerini mi keşfetti? Ülkenin devlet destekli Science and Technology Daily yayın organına göre, olası yeni yapay sinyallerin tespiti, durumun böyle olabileceğini anlatıyor.

Bloomberg haber sitesine göre, Çin devletinin ortadan kaldırdığı bazı raporlar, dar bantlı elektromanyetik sinyallerin beş yüz metre uzaklıktaki (1.600 fit) Açıklıklı Küresel Radyo Teleskopu (FAST) tarafından fark edildiğini ortaya çıkardı. Bu teleskop (Eye) dünyanın en büyük ve en gelişmiş radyo teleskopu. Tespite dair raporların neden silindiği ise netleşmemiş durumda.

Çin Radyo Teleskopu

Çin Radyo Teleskopu

Çin, Dünya Dışı Uygarlıkların Raporlarını Silmiş!

Düşük frekanslı radyo dalgalarına karşı son derece hassas olan bu radyo teleskopu, Evrende akıllı dünya dışı iletişimleri araştırmak için Ekim 2016’da Breakthrough Listen SETI projesinin içine dahil edildi. Teleskop 2020’de tam olarak uygulamaya geçtiğinden bu yana, görev için tasarlanmış arka uç ekipmanla tamamlandığından beri uzaylı yaşamını aramaya devam ediyor. Çin’in elindeki dünyanın en büyük radyo teleskopu ile keşfettiği bu gizli sinyal dünya dışı uygarlıklardan iletildiği ihtimali bulunduruyor.

Pekin Normal Üniversitesi, Çin Bilimler Akademisi Ulusal Astronomi Gözlemevi ve Üniversite tarafından beraber kurulan dünya dışı medeniyet arama ekibinin başındaki isim Zhang Tonjie, yeni sinyallerin daha önce fark edilenlerden farklı olduğunu ve ekibin bunları araştırdığını duyurdu.

Zhang, 2020’de 2019’da toplanan verileri tararken iki set şüpheli veri bulunduğunu ve 2022’de öte gezegen hedeflerinin gözlem verilerinden bir başka şüpheli dosya bulunduğunu söyledi. Yeni dünya dışı varlıkları karşılama hazırlıklarına başlamadan önce, Zhang çok önemli bir açıklamada bulundu: “Fark edilen sinyal ayrıca bir tür radyo paraziti olabilir, bunun daha fazla incelenmesi veya teyit edilmesi gerekiyor. Bu uzun zaman alabilir.” dedi.

NASA’da yakın zamanda dünya dışındaki yaşamla ilgili yeni bir araştırma ekibi kurduğunu duyurmuştu.

Etüd Bilişim
Etüd Bilişim
https://www.etud.com

​​​Size daha iyi bir kullanıcı deneyimi sunabilmek için kişisel veri politikamızdoğrultusunda çerezler kullanıyoruz. Detaylı bilgi için tıklayınız.