İletişim
Nurtepe Mah. Alibeyköy Cad, Çam Sk. No35/A,
[email protected]
T: +90 212 266 07 77
Work Inquiries
[email protected]
T: +90 212 266 07 77
Back

Dünyanın En Uzun Drone Otoyolu Yapılacak

Birleşik Krallık, 265 kilometrelik drone otoyolu için ilk adımı bu gün atı. Hava otoyolu, 265 kilometre uzunluğunda olacak ve bir çok araç tarafından kullanılacak.

İnsansız hava taşıtları her geçen gün hayatımızda daha büyük bir yer edinmeye devam ederken artık dünyanın çeşitli noktalarında dronelar ile kargo teslimatı bile başlamış durumda  bile. Tabii insansız hava araçlarının sayısında yaşanan artış, sadece bu teknolojik aletlere yönelik bazı uygulamaları da beraberinde getiriyor.

İşte bu uygulamalardan birisine de Birleşik Krallık’ta hayata geçiriliyor. Birleşik Krallık, dünyanın en uzun ‘süper otoyolu’ olacak insansız hava araçları otoyolunun kurulumu için ilk yeşil ışığı kamuoyu ile paylaştı. Otoyolun uzunluğu 164 mil (263 kilometre) olarak kayıtlara geçti.

Otoyolun Kurulacağı Bölge

Drone Otoyolu

Drone Otoyolu

İnsansız hava araçlarına özel süper otoyol, 273 milyon İngiliz Sterlin değerindeki finansman tarafından yapılacak ve kullanılacak. Otoyol, İngiltere’nin güney ve batısında yer alan Southampton şehri ve Londra’nın batısındaki Bentwaters hava üssünden başlayarak Coventry şehrine kadar yer alacak. Otoyol ağı, ‘Project Skyway’ adına sahip olacak.

Peki Bu Yol Neden Açılacak

İngiltere’de dronelar ve insansız hava taşıtları, bir insan pilot olmadığı sürece özel koşullar dışında uçurulamıyor. Skyway ise insansız hava aracı üreticilerinin pilotsuz araçları için bir rehber ve iletişim sistemine bağlanmalarını sağlamayı amaçlıyor. Bu sayede dronelar, tek bir sisteme bağlı olacak ve güvenli bir şekilde havada birbirleriyle iletişim halinde bir noktadan diğer noktaya yardımsız gidebilecek.

Droneların sistemden faydalanmaları içinse ekstra bir donanıma sahip olmaları da gerekmiyor. Bunun yerine Altitude Angel isimli bir kuruluş, yeryüzüne 29 adet ‘Arrow Towers’ isimli sistem kullanacak. Bununla birlikte mevcut baz istasyonları gibi yapılar da sistem içerisinde kullanılacak.

Otoyol, en nihayetinde dronelar ile ürün teslimatı gerçekleştirmesini ve güvenli bir şekilde seyahat etmeleri amaçlanıyor.

Etüd Bilişim
Etüd Bilişim
https://www.etud.com

​​​Size daha iyi bir kullanıcı deneyimi sunabilmek için kişisel veri politikamızdoğrultusunda çerezler kullanıyoruz. Detaylı bilgi için tıklayınız.