İletişim
Nurtepe Mah. Alibeyköy Cad, Çam Sk. No35/A,
[email protected]
T: +90 212 266 07 77
Work Inquiries
[email protected]
T: +90 212 266 07 77
Back

Elon Musk, Twitter Beni Kandırdı Dedi

Geçtiğimiz hafta Twitter’a karşı resmen dava ve savaş açan Elon Musk’ın dava dosyası bugün halka açıldı. Dosyada Musk’ın Twitter’ı dolandırıcılıkla suçladığı anlaşıldı.

Nisan ayında Twitter’ı satın almaya karar veren, fakat şirketle bot hesapların gerçek sayısı üzerine büyük bir tartışmaya giren Elon Musk, en sonunda geçtiğimiz günlerde satın alım kararını geri çekti. Musk’ın bu hamlesiyle birlikte Twitter da Musk’a karşı dava açtı ve çeşitli suçlamaları gündeme getirdi.

Elon Musk, bugüne kadar Twitter’ı gerçek bot hesap sayılarını kendisine vermemekle suçlarken, buna bağlı olarak resmi bir suçlamada da bulundu. Musk, Twitter’ı gerçek bot hesap sayılarını açıklamayarak şirketi dolandırıcılık yapmakla suçladı. Halka açılan yeni dava dosyasıyla Musk avukatlarının Musk adına yaptıkları diğer suçlamalar da herkes tarafından öğrenilmiş oldu.

elon musk

elon musk

Reklam gösterilen hesaplar gizlendi

Musk’ın avukatları, dolandırıcılık suçlamasının kapsamına sadece gerçek bot hesap sayısını görmedi. Avukatlar, Twitter’ın reklam gören gerçek kullanıcı sayısını da gizlediğini açıkladı. Dava dosyasına göre 2022’nin ilk çeyreğinde Twitter’ın 229 milyon kullanıcısının 65 milyonu, platformda hiç reklamla karşılaşmadı.

Elon Musk’ın açıklaması: “Şişirilmiş fiyattan satın almam için kandırıldım”

Dava dosyasında doğrudan Elon Musk tarafından yapılan açıklamalara da yer ayrıldı. Musk’ın açıklaması ise şu şekildeydi:

“Twitter, yatırımcıları şirketin beklentileri hakkında yanıltma planının bir parçası olarak platformundaki yanlış ve spam hesapların sayısını yanlış ölçüyordu. Twitter’ın ifşaatları yavaş yavaş görüldü ve Twitter, Musk taraflarının sahtekarlığı ortaya çıkarmasını önlemek için umutsuz bir teklifle bilgi kapılarını hemen kapattı.”

Musk, bununla birlikte Twitter tarafından sunulan yanlış beyanların, Twitter’ın iş modelindeki zayıfları gizlediğini ve bu konuda kandırılarak ‘abartılı bir fiyattan’ satın almayı kabul ettiğini dile getirdi.

Öte yandan söz konusu iddiaların yayınlanmasıyla birlikte tüm iddialar için bir cevap da dile getirildi. Paylaşılan resmi cevap belgesinde Twitter, Musk’ın iddialarının tamamen yalan, hukuksuz ve ticari olarak alakasız olduğunu belirtti. Ayrıca Musk’ın ‘gerçek’ bot sayısını öğrenmek için kullandığı Botometer aracının yanlış ölçümler yaptığını, bir keresinde Musk’ın hesabının da bot olabileceğini gösterdiğini açıkladı.

Etüd Bilişim
Etüd Bilişim
https://www.etud.com

​​​Size daha iyi bir kullanıcı deneyimi sunabilmek için kişisel veri politikamızdoğrultusunda çerezler kullanıyoruz. Detaylı bilgi için tıklayınız.