İletişim
Nurtepe Mah. Alibeyköy Cad, Çam Sk. No35/A,
[email protected]
T: +90 212 266 07 77
Work Inquiries
[email protected]
T: +90 212 266 07 77
Back

Gerçek İnsan Derisine Sahip Robot Geliştirildi

Japon bilim adamları, insan derisindeki epidermis hücrelerini kullanarak robotlar için yapay insan derisi ürettiler. Derinin bazı eksi yönleri olsa da ilerleyen yıllarda tıpkı insanlar gibi görünen robotlar olabilir.

Yapay zeka ve robotik teknolojisinin gelişmesiyle insansı robotlar her zamankinden daha fazla ilgi görüyor. Ancak bugüne kadar ortaya çıkan insansı robotların hiçbiri, insana yeterince benzemiyordu. Şimdi bu konuyla ilgili yeni bir yenilik ortaya çıktı. Japonya’da hizmet vermekte olan Tokyo Üniversitesi içinde çalışan bilim insanları, robotları insana gerçekteki gibi benzetecek bir deri geliştirmeyi başardılar.

Japon bilim adamlarının geliştirdiği deri, benzersiz bir teknolojiye ve yapıya sahip. Öyle ki bu yapay insan derisinde gerçekten de insan deri hücreleri yer alıyor. İnsan derisinin en dış katmandaki deri hücrelerine epidermis adı verilir. Bilim insanlarının robotlar için geliştirdiği deri de direkt olarak epidermis hücreleri yer alıyor. Yani tamamen doğal bir madde. Ancak yeni tip ‘derinin’ robotik teknolojiler için kritik önem arz eden bazı eksiklikleri de mevcut.

Robotlar İçin Geliştirilen Derinin Görüntüsü

robotBilim insanları, robotlar için geliştirdikleri deride yalnızca epidermis hücrelerine yer vermediler. Yukarıda gördüğünüz yapı, tıpkı insan derisi gibi birkaç farklı katmandan oluşuyor. Bu katmanlar derinin dayanıklılığını artırırken kendi kendine iyileşme ve esneklik özellikleri de kazandırıyor. Ancak bu yapay derinin en büyük eksikliği, insan derisi kadar güçlü ve dayanıklı olmaması. Bilim insanları, deri üretiminde kullandıkları konsantre maddelerin yoğunluğunu artırarak ve deriyi kendi haline bırakarak sağlamlığın biraz daha iyileşebileceğini açıkladılar. Bunu anlamak için çalışmaların devam etmesine ve zamana ihtiyaç duyuluyor.

İnsan derisi, nemliliğini korumak için ter bezleri ve diğer yapı taşlarını kullanıyor. Ancak robotik yeni deride böyle bir şey de bulunmuyor. Bilim insanları, bu derinin kuramamasını önlemek için sensörler ve yapay sinir hücreleri kullanabileceklerini söylüyorlar. Ancak tüm bunlarında bir geliştirilme sırası var. Eğer her şey rayında giderse; günümüzden 2-3 yıl sonra tıpkı insanlar gibi görünen robotlarla karşılaşma imkanımız mümkün.

Etüd Bilişim
Etüd Bilişim
https://www.etud.com

​​​Size daha iyi bir kullanıcı deneyimi sunabilmek için kişisel veri politikamızdoğrultusunda çerezler kullanıyoruz. Detaylı bilgi için tıklayınız.