İletişim
Nurtepe Mah. Alibeyköy Cad, Çam Sk. No35/A,
[email protected]
T: +90 212 266 07 77
Work Inquiries
[email protected]
T: +90 212 266 07 77
Back

Crayta İle Herkes Kendi Metaverse’ünü Yaratabilecek

Meta yani Facebook geçen yıl satın aldığı Unit Games şirketi ile Crayta isimli Facebook Gaming bulut akış hizmetine girdi. Crayta’nın hem cep telefonundan hem de bilgisayarlar üzerinden oyun oluşturup, oynama imkanı verdiğini açıkladı.

Sanal gerçeklik dünyasına büyük yatırımlar yapılmaya devam ederken Meta, geçen yıl Crayta adlı oyun geliştirme sisteminin geliştiricisi Unit 2 Games’in Facebook tarafından satın alındığını açıklamıştı. Facebook, bugün yaptığı açıklamada arkadaşlarınızla ayı anda oyun oluşturmanıza ve oynamanıza olanak tanıyan Crayta’nın Facebook Gaming’in bulut akış hizmetine girdiğini duyurdu.

Şirket, Haziran 2021’de Crayta’nın arkasındaki oyun stüdyosu Unit 2 Games’i bünyesine katmıştı. Anlaşmanın mali şartları kamuoyu ile paylaşılmazken Unit 2 Games ekibinin tamamı Facebook’a katılmıştı. Başlangıçta Google Stadia’ya özel olarak piyasaya sürülen Crayta daha sonra Epic Games Store ile de kullanıcılara sunulmuştu.

Crayta

Crayta

Crayta İle 2B oyunlar Geliştirmek Kolaylaşıyor

Facebook, Crayta’nın kullanımının son derece kolay bir geliştirici araç setine sahip olduğunu ve isterseniz cep telefonunu aracılığıyla isterseniz de bilgisayarınız üzerinden oyun geliştirip, başkalarıyla oynayabileceğinizi açıkladı. Facebook CEO’su Mark Zuckerberg, yapılan lansmanda, “Yüksek kaliteli 3B ortamlarda bir oyunun oynatılmasını istiyorsanız bunu bir tarayıcıda ya da telefonda yapmak çok zordur. Ancak bunu bulut altyapısı sayesinde oluşturmak ve ardından tüm dünyayla paylaşmak oldukça büyük bir gelişme” açıklamasını yaptı.

Crayta’yı Facebook Gaming bulut akış sisteminde kullanıma sunduktan sonra diğer kullanıcıların oyunu oynamak için bilgisayarına indirmesine bile gerek yok. Oynaması tamamen ücretsiz olan sistem, Facebook hesabı olan herkesin kullanımına girecek. Zuckerberg, bugüne kadar kullanıcıların çoğunun Metaverse evrenini sanal ve artırılmış gerçekliğe sahip 3B deneyimler olarak düşlediklerini ancak Crayta’nın sunduğu bu özellik, Metaverse oyunlarının her türlü 2B ortamında bile çok kolay bir şekilde yeni oyunlar oluşturulabileceği ve keyfinin çıkarılabileceğini gösterdiğini açıkladı.

Platform Üzerinde 15 Dakikada Oyun Yapabilirsiniz

Şirket, Crayta platformu ile birlikte kodlama ya da diğer başka becerilere bile gerek kalmadan 10 dakika gibi kısa bir süre içinde basit yapıda, birçok kişiyle aynı anda oynayabileceğiniz bir oyun oluşturmanın ve bunu dünyayla paylaşmanın mümkün olduğunu açıkladı. Sistem, aynı anda 20 kişinin oyun oynamasını sağlıyor. Ayrıca bugün yapılan açıklamada Zuckerberg, Facebook Gaming bulut oyunları bölümünün Batı Avrupa’da da kullanıma sunulduğunu söyledi.

Etüd Bilişim
Etüd Bilişim
https://www.etud.com

​​​Size daha iyi bir kullanıcı deneyimi sunabilmek için kişisel veri politikamızdoğrultusunda çerezler kullanıyoruz. Detaylı bilgi için tıklayınız.