İletişim
Nurtepe Mah. Alibeyköy Cad, Çam Sk. No35/A,
[email protected]
T: +90 212 266 07 77
Work Inquiries
[email protected]
T: +90 212 266 07 77
Back

İnsan Kasına Benzeyen Nano Fiber Lifler Geliştirildi

Bilim insanlar, bir kas gibi çalışabilen ve diğer yöntemlerden birçok açıdan daha iyi olan yeni bir lif türü geliştirdiler. En önemli nokta ise bu kas benzeri liflerin üretilmesi ve geri dönüştürülmesi oldukça kolay. İnsan derisine benzeyen nano fiber lifler bilim dünyasında heyecan yarattı.

ABD’nin Texas eyaletinde yer alan Austin’deki Texas Üniversitesi ve Penn State Üniversitesi’ndeki bilim insanları, günümüzde mevcut olan diğer seçeneklerden daha iyi olan ve kas gibi performans gösterebilen yeni bir nano fiber lif türü ürettiler.

Bilim insanlarının açıklamalarına göre bu kas benzeri liflerin yapılması ve geri dönüştürülmesi çok kolay. Yayınlanan yeni bir makalede bilim insanları, başlangıçta başka bir proje üzerinde çalışırken ürettikleri bu liflerin, bugün piyasada bulunanlara kıyasla daha iyi, esnek ve fazla gerilimi kaldırabildiğini söylüyorlar. Bu lifler, tıp ve robotik alanlar da dahil olmak üzere çeşitli şekillerde kullanılabilir.

Nano Fiber Lifler

Nano Fiber Lifler

Kolları Zayıf Olan Kişilerin Güç Kazanmalarına Yardımcı Olabilir

Bu tür bir nano fiber lif ile yapılmış robotik kollar, zayıf kolları olan insanların hareket ve güç kazanmalarına yardımcı olmak için yardımcı bir dış iskelet olarak kullanılması amaçlanıyor. Bilim insanları, başka bir potansiyel ürünün cerrahi prosedürlerde kullanılabilecek ve yara iyileştikten sonra vücudun içinde doğal olarak çözünebilen bir tür kendi kendine yok olan bandaj ile kullanılabileceğini açıklıyor.

Penn State Üniversitesinde malzeme bilimi ve mühendisliği yardımcı doçenti ve makalenin yazarı Robert Hickey, konuyla ilgili olarak “Aktüatörler, bir makinenin büzülecek, bükülecek veya genişleyecek parçaları gibi herhangi bir dış uyaran geldiğinde değişecek veya deforme olacak ürünlerdir. Robotik gibi teknolojiler için bu ürünlerin temelde yapay kaslar gibi hareket edebilen yumuşak, hafif versiyonlarını üretmemiz gerekiyor. Araştırmalarımız gerçekten bunu yapmanın yeni bir yolunu bulmakla alakalı” diyor.

Fiber malzeme, bir blok kopolimer olarak biliniyor. Bunu üretmek içinse polimeri bir çözücüye koymak ve ardından su eklemek yeterli. Polimerin bir kısmı hidrofiliktir (suyu emer), diğer kısmı ise hidrofobiktir (suya dayanıklıdır). Polimer grubunun hidrofobik yerleri, kendilerini sudan korumak için bir araya gelerek elyaf malzemesinin yapısını oluşturur. Sonra da bilim insanlarının elde ettiği kası taklit edebilen fiber lifler üretilir.

Bilim insanları projenin daha henüz en başındalar. Hedefleri ise polimerin yapısal değişiklikleri ile ilgili daha fazla bilgi edinmek, enerji yoğunluğu ve hızı dahil olmak üzere bazı harekete geçirme özelliklerini geliştirmek.

Etüd Bilişim
Etüd Bilişim
https://www.etud.com

​​​Size daha iyi bir kullanıcı deneyimi sunabilmek için kişisel veri politikamızdoğrultusunda çerezler kullanıyoruz. Detaylı bilgi için tıklayınız.