İletişim
Nurtepe Mah. Alibeyköy Cad, Çam Sk. No35/A,
[email protected]
T: +90 212 266 07 77
Work Inquiries
[email protected]
T: +90 212 266 07 77
Back

İnternet Explorer İçin Son Nokta Konuldu

Microsoft’un eski ve emektar internet tarayıcısı Internet Explorer için son çalışma günü geldi. Bilgisayar Kullanıcıları, bugün itibarıyla Internet Explorer ile internete bağlanamayacaklar. İşte 1995 yılından beri hayatımızda olan Internet Explorer tarayıcısının tarihi ve bundan sonra neler yaşanacağı…

Bugün hem ABD merkezli teknoloji şirketi Microsoft hem de dünyadaki tüm internet kullanıcıları için oldukça önemli ve anlamlı bir gün. Zira bugün, ilk kez 16 Ağustos 1995’te erişime açılan 25 yıllık internet tarayıcısı Internet Explorer için son çalışma günü. Microsoft, geçtiğimiz yıl yaptığı bir duyuru ile Internet Explorer’ın15 Haziran 2022 itibarıyla kullanım dışı kalacağını duyurmuştu. Yani bugün, son bir kez Internet Explorer ile internete bağlanmak isteyenler için son gün.

Windows 95 için programlanan ve yayınlanan Internet Explorer, 2000’li yılların başında sektördeki en iyi web tarayıcıydı. Ancak sonraki yıllarda piyasaya çıkan Mozilla Firefox ve Google Chrome gibi tarayıcılar, özellikle de kullanım hızları sayesinde Internet Explorer yerine tercih edilmiş ve popüler hale gelmişti. Bu durumun farkında olan Microsoft şirketi ise Edge isimli internet tarayıcısını geliştirdi. Geçtiğimiz yıllarda büyük bir güncelleme alan ve değişerek Chromium tabanlı hale gelen Edge, bundan sonra Microsoft’un tek internet tarayıcısı olarak kullanıcılara hizmet verecek.

Internet Explorer Kaldırıldı

Internet Explorer Kaldırıldı

Bir Nesil İnterneti Internet Explorer İle Tanıdı

Internet Explorer, bilgisayar kullanıcıları için oldukça özel bir yere sahiptir. Bugün 30 yaşına yaklaşmış olan bilgisayar kullanıcıları ile daha büyük olan kişiler, internetle ilk tanışmalarını Internet Explorer ile sağlamışlardı. Ancak bu emektar ve eski tarayıcı, yıllara meydan okuyamadı ve popülerliğini kaybetti. Sahip olduğu geniş güvenlik özelliklerinin çalışma sistemini yavaşlatması, pek çok kullanıcı için dayanılmaz ve sinir bozucu bir hal aldı. Kullanılmayan ve işlevselliğini kaybetmiş bu tarayıcı için  beklenen oldu ve Internet Explorer, tarihin tozlu raflarında yerini aldı.

Microsoft’un ikonik ve emektar internet tarayıcısı, yıllar içerisinde kullanılmamış olsa da internet camiasında hiç unutulmadı. Bir dönemler “caps”, şimdilerde “meme” olarak adlandırılan komik internet paylaşımlarının ciddi bir bölümü Internet Explorer’ın yavaşlığı ile ilgili esprilerden oluşuyordu.

Internet Explorer Caps

Internet Explorer Caps

Etüd Bilişim
Etüd Bilişim
https://www.etud.com

​​​Size daha iyi bir kullanıcı deneyimi sunabilmek için kişisel veri politikamızdoğrultusunda çerezler kullanıyoruz. Detaylı bilgi için tıklayınız.