İletişim
Nurtepe Mah. Alibeyköy Cad, Çam Sk. No35/A,
[email protected]
T: +90 212 266 07 77
Work Inquiries
[email protected]
T: +90 212 266 07 77
Back

Kanser Tedavisinde Kullanılabilecek Bakteri Bazlı Mikro Robotlar Geliştirildi!

Stuttgart’ta bulunan bilim adamları, bakteri bazlı mikro robotlar geliştirdiklerini açıkladı. Yapay bileşenler ile donatılan bu bakteri robotların, kanser ile mücadelede işe yarayabileceği ifade edildi.

Bilim adamları, kanser gibi tüm dünyada korkunç sonuçlar doğuran hastalıklar ile mücadeleye yönelik araştırmalarına hız kesmeden devam ediyor. Gelişen teknoloji ile birlikte yaşamımıza giren sistemlerin de gelecek yıllarda tıp alanında kullanılması planlanıyor.

Şimdi de Max Planck Akıllı Sistemler Enstitüsü’ndeki Fiziksel Zekâ Departmanı’nda bulunan bilim insanları, bir gün kanserle mücadelede kullanılabilecek mikrorobotlar üzerinde çalışmaya başladı. Çalışma ekibi, biyohibrit mikro robotlar oluşturmak için E.coli isimli bakterileri yapay bileşenler ile birleştirdi.

Mikro Robot

Mikro Robot

Kanseri Tedavi Edebilir

Açıklamalara göre bilim adamları ilk olarak her bir bakteriye, suda çözünür kemoterapötik ilaç molekülleri ve çevresinde kızılötesi ışıkla eriyebilen bir malzemeye sahip olan nanolipozom bağladı. İkinci olarak ise bakteriye manyetik nanoparçacıkların bağlandığı açıklandı. Bununla birlikte zaten oldukça hareketli olan bu mikroorganizmanın güçlendirildiği de duyuruldu. Böylece bakterinin yüzüşünü kontrol etmenin daha da kolay olacağı açıklandı.

Uzmanlar, bakterilerin enjekte edilerek kanser tedavisinde kullanılabildiğini bildiriyor. Bu yöntemde mikroorganizmalar tümörün bulunduğu yere akıyor, orada büyüyor ve hastanın bağışıklık sistemini harekete geçirebiliyor. Son yıllarda da bu mikroorganizmaların etkilerinin artırılması için birçok yol aranıyor. İşte bu nedenle de ekstra bileşenlerin tümör ile savaşta kullanılabileceği de bildiriliyor.

Araştırmacılardan Birgül Akolpoğlu da yaptığı duyurularda, “Böyle bakteri bazlı mikro robotları kanser hastasının vücuduna enjekte edebileceğimizi düşünün. Bir mıknatısla parçacıkları tümöre gönderebiliriz. Yeterince mikro robot tümörü çevrelediğinde, dokuya bir lazer yönlendirebilir ve ilaç verilmesini tetikleyebiliriz. Böylece yalnızca bağışıklık sisteminin tetiklenmesi değil, aynı zamanda ek ilaçlar da tümörü yok etmek için yardımcı olabilir” ifadelerini kullandı.

Çalışmanın yazarlarından ve Fiziksel Zekâ Departmanı’nın direktörü olan Metin Sitti de duyurularında şunları söyledi: “Tıbbi işlevlere sahip bakteri tabanlı mikro robotlar bir gün kanser hastalığı ile daha etkili bir şekilde savaşabilir. Bu, bugün kanseri tedavi etme şeklimizden çok da uzak olmayan yeni bir terapötik teknolojidir

Etüd Bilişim
Etüd Bilişim
https://www.etud.com

​​​Size daha iyi bir kullanıcı deneyimi sunabilmek için kişisel veri politikamızdoğrultusunda çerezler kullanıyoruz. Detaylı bilgi için tıklayınız.