İletişim
Nurtepe Mah. Alibeyköy Cad, Çam Sk. No35/A,
[email protected]
T: +90 212 266 07 77
Work Inquiries
[email protected]
T: +90 212 266 07 77
Back

Microsoft Edge, Önemli Bir Alanda Google Chrome’u Geçmeyi Başardı

İnternet tarayıcıları arasındaki rekabetin uzun senelerdir lideri durumunda bulunan Google Chrome, yeni verilere göre oldukça önemli bir pazarda Microsoft Edge internet tarayıcısının arkasında kalmış durumda.

Geçtiğimiz günlerde Microsoft’un internet tarayıcısı olan Internet Explorer’a veda etmiştik. O dönemde en çok yapılan şakalardan biri “Bugüne kadar kullandığımız en iyi Google Chrome indirme aracı” idi. Explorer’in yerini Microsoft Edge alırken, Chrome’un hakimiyeti de devam ediyordu.

Yeni yapılan araştırmalara göre, Microsoft Edge’in Chrome’un tahtına yerleşmeyi başaramasa da bazı pazarlarda daha çok tercih edilen bir alternatif haline gelmiş gibi görünüyor. Üstelik bu pazar öyle küçük bir pazar da değil, işletmelerdeki çalışanların tercih ettiği tarayıcı pazarında Edge, ön plana çıkıyor gibi.

Microsoft Edge

Microsoft Edge

Çalışanlar Microsoft Edge Tercih Ediyor

TechRadar Pro tarafından yapılan bir çalışmada 3000 çalışan ile görüşüldü ve araştırma yapıldı. Perimeter 81 ile işbirliği içinde yürütülen bu çalışmaya göre Microsoft Edge, %33,77’lik tercih oranıyla çalışanların öncelikli tercihi oldu. Google Chrome ise bu alanda ikinci sırayı aldı.

Her ne kadar Chrome’un sahip olduğu %33,01’lik pay da oldukça yakın olsa da Microsoft Edge’in net bir şekilde daha çok tercih edildiği araştırmada ortaya çıkıyor. Edge’in Statcounter tarafından yapılan çalışmalarda genel internet kullanıcıları tarafından tercih oranının %4 civarında olması da Microsoft’un tarayıcısının bu pazardaki başarısını daha çarpıcı hale getiriyor.

Edge’in İşi Zor

Çalışanlar tarafından iş yerinde kullanılsa da Microsoft Edge henüz bu alandaki liderliğini almaya çalışabilecek bir konumda değil. Sektörün önemli bir aktörü olan Firefox’u geçmiş olsa da Edge’in önünde henüz Safari ve Chrome gibi iki rakibi var ve pazar payı her iki rakibinin de çok düşüğünde. Ek olarak Chrome’un Android cihazlarda, Safari’nin ise iOS cihazlarda en çok kullanılan ve varsayılan tarayıcı olması Microsoft için bir başka sorun.

Yine de Edge tarayıcısı şu aşamada, yaşadığı bazı sorunlara rağmen devam eden pazarlama kampanyaları ve Windows 11’e doğrudan entegre olması gibi özellikleri sayesinde kendine yeni kullanıcıları çekmeye devam ediyor. İşletmeler açısından Edge’in tercih edilmesi, farklı bir şekilde evlerde Edge’in kullanımının yaygın hale gelmesini de sağlayabilir.

Etüd Bilişim
Etüd Bilişim
https://www.etud.com

​​​Size daha iyi bir kullanıcı deneyimi sunabilmek için kişisel veri politikamızdoğrultusunda çerezler kullanıyoruz. Detaylı bilgi için tıklayınız.