İletişim
Nurtepe Mah. Alibeyköy Cad, Çam Sk. No35/A,
[email protected]
T: +90 212 266 07 77
Work Inquiries
[email protected]
T: +90 212 266 07 77
Back

Samsung, Çip Krizini Bitirmek İçin 355 Milyar Dolar Yatırım Açıkladı

Samsung, ilerdeki 5 yıl içinde birden fazla alanda yapacağı araştırmalar ve yatırımlar için ayırdığı toplam fonun büyüklüğünü açıkladı. Şirket, bu para ile birlikte kendi ülkesine de büyük yatırımlar yapacağını açıkladı.

Aslen Güney Kore merkezli teknoloji şirketi Samsung, önümüzdeki 5 yıla dair yeni planını duyurdu. Şirket, yaptığı basın açıklamasıyla birlikte önümüzdeki beş yıl boyunca yarı iletkenler, biyolojik tıbbi ürünler ve yeni nesil teknolojileri içinde barındıran stratejik yatırımlar için 455 trilyon won yani 355 milyar dolar harcama yapacağını açıkladı.

Şirketin önümüzdeki 5 yıl için ayırdığı bu harcama tutarı, bir önceki beş yıllık plan için duyurulan bütçeden %30 daha fazla oldu. 355 milyar doların araştırma harcamaları için ayrıldığı belirtilirken, bu fonun neredeyse yarısı Güney Kore’deki yatırımlara gidecek.

samsung çip krizi

Çip Krizine Çözüm Olabilir

Küresel çip sıkıntısı, entegre devrelere (genellikle yarı iletken çipler olarak bilinir) olan talebin arzı aştığı ve 169’dan fazla sektörü etkilediği tahmin edilen bir küresel krizdir. Çip krizi birçok sektörde üretimleri aksattığı gibi fiyatların da yukarıya gitmesini sağlıyor.

Samsung, dünyanın en büyüklerinden birisi olarak yarı iletken çip üretimi yapıyor. Otomobilden akıllı telefona kadar tüm elektroniklerde kullanılan çipler Samsung şirketini de çok fazla etkiliyor. Güney Koreli teknoloji şirketi, yüzde 30 artırdığı 5 yıllık devasa bütçe ve yatırım planı ile çip krizinin oluşturduğu üretim azalmasına da çözüm bulabilir.

Samsung’un yaptığı açıklama ile birlikte şirket, yarı iletken çip sektöründe bellek yongalarına yatırım yapacağını ve yeni tip malzemeler ile yonga mimarisi üzerine araştırmaları geliştireceğini açıkladı. Ayrıca yatırımın bir bölümünün uygulama işlemcileri ve görüntü sensörleri gibi mantık yonga teknolojilerine de odaklanacağı belirtildi. Ayrıca 3 nm teknolojisine ağırlık verileceği de açıklamada dikkat çekti. Harcama planında yer alan diğer bölümler arasında 5G, 6G ve yapay zekâ teknolojileri de yer aldı.

Şirket, yeni harcama planı açıklamasıyla birlikte mevcut durumda Güney Kore’de bu sektörler için tedarik zincirini korumanın önemli olduğunu açıkladı. Ayrılan bütçenin yanı sıra teknoloji devi Samsung, Güney Kore’de 5 yıllık zaman içinde 80 bin yeni iş imkânının ve sektörünün yaratılacağını da açıkladı.

Etüd Bilişim
Etüd Bilişim
https://www.etud.com

​​​Size daha iyi bir kullanıcı deneyimi sunabilmek için kişisel veri politikamızdoğrultusunda çerezler kullanıyoruz. Detaylı bilgi için tıklayınız.