İletişim
Nurtepe Mah. Alibeyköy Cad, Çam Sk. No35/A,
[email protected]
T: +90 212 266 07 77
Work Inquiries
[email protected]
T: +90 212 266 07 77
Back

TikTok, Reklam Gelirlerini İçerik Oluşturucularla Paylaşacak!

TikTok, içerik oluşturucuların para kazanmaları için yeni bir yöntem duyurdu. Şirket, videoları belirli reklamlarla birlikte yayınlandığında en iyi içerik oluşturucularla reklam gelirlerini paylaşmayı düşünüyor. Program, YouTube gibi içerik oluşturuculara işbirliği yaparak ödemeler yapacak. Video paylaşanların para kazanması için çok seçenek sunmayan Tiktok tarafından atılan bu adım heyecanla bekleniyor.

TikTok son yıllarda hızla büyüdü. 2020’de yaklaşık altı milyon olan Birleşik Krallık’ta aylık yaklaşık 17 milyon aktif kullanıcıya sahip. Bu arada, TikTok uygulaması 2022’de 1,5 milyar küresel kullanıcıya ulaşma yolunda ilerliyor.

Sosyal medya uygulaması, bugün paylaştığı bir blog gönderisinde bahsettiği TikTok Pulse adlı yeni program, reklamların “TikTok’taki tüm videoların en iyi %4’ünün” içinde özel olarak yayınlanmasına izin veriyor . En az 100.000 takipçisi olan içerik oluşturucular ve yayıncılar, videoları eklendiğinde bir reklam geliri kazanma hakkı elde edecekler.

Tiktok Yayıncılara Reklamlardan Pay Verecek

TikTok’un Kuzey Amerika sorumlusu ve genel müdürü Sandie Hawkins, TikTok’un Pulse’dan elde edilen reklam gelirinin yüzde 50’sini onaylı içerik oluşturucularla paylaşacağını söyledi. Bu, YouTube’un içerik oluşturuculara sunduğu reklam gelirine yakın bir tutar diyebiliriz. Sorumlu, TikTok’un bu yeni kazanç programının ABD’de Haziran ayında başlayacağını ve bu sonbaharda dünyanın diğer yerlerine de açılacağını söyledi.

Şimdiye kadar, TikTok’un içerik oluşturuculara para vermesinin ana yolu, belirli kullanıcılara videolarının popülaritesine göre ödeme yapan “İçerik Oluşturucu Fonu”ydu. Ancak içerik oluşturucular, bu programdan elde edilen ödemelerin küçük ve tutarsız olabileceğini düşünüyorlar. Bu da içerik oluşturuculara YouTube’un reklam programının bazı video yapımcıları için sunduğu şekilde sürdürülebilir bir gelir akışı sunmadığı anlamına geliyor.

Şu anda tüm sosyal medya platformlarında olduğu gibi ne kadar çok takipçiniz olursa o kadar çok para kazanabilirsiniz. Ancak konu TikTok olduğunda şu anda para kazanmak için milyonlarca takipçiye ihtiyacınız yok. 50.000 ile 150.000 arasında takipçiniz varsa, ‘mikro etkileyici’ olarak kabul edilirsiniz, 50.000’den az takipçisi olan içerik oluşturucular ise ‘nano etkileyici’ olarak bilinir. Doğrudan TikTok’tan para kazanmak istiyorsanız, minimum takipçi gereksinimini karşılamanız ve son 30 günde en az 100.000 video görüntülemeniz olması gerekir. Belirli bir aktiviteye veya konuya odaklanan etkileşimli bir hesap oluşturabilirseniz, 10.000 civarında takipçi ile para kazanmaya başlayabilirsiniz. Kitlenizle güven oluşturmanız videolarınızla etkileşime girme olasılıkları daha yüksek olacaktır.

Etüd Bilişim
Etüd Bilişim
https://www.etud.com

​​​Size daha iyi bir kullanıcı deneyimi sunabilmek için kişisel veri politikamızdoğrultusunda çerezler kullanıyoruz. Detaylı bilgi için tıklayınız.