İletişim
Nurtepe Mah. Alibeyköy Cad, Çam Sk. No35/A,
[email protected]
T: +90 212 266 07 77
Work Inquiries
[email protected]
T: +90 212 266 07 77
Back

4K ve 8K UDH LED TV nedir?

4K ve 8K UDH LED TV nedir?

 

4K UHD LED TV, standart bir 1080p HD TV’nin çözünürlüğünün dört katı olan 3840×2160 piksel ekran çözünürlüğüne sahip bir televizyon türüdür. “UHD”, 4K çözünürlüğün başka bir adı olan Ultra Yüksek Çözünürlük anlamına gelir.

Adındaki “LED”, TV’de kullanılan arka aydınlatma türünü ifade eder. LED (Işık Yayan Diyot) TV’ler, eski LCD (Sıvı Kristal Ekran) modellerine kıyasla daha ince, daha hafif ve enerji açısından daha verimli bir TV’ye olanak tanıyan ekranın arka plan ışığını sağlamak için bir dizi LED ışık kullanır.

 

Çözünürlük, size bu küçük noktaların yani piksellerin, ekran üzerinde ne kadar yoğun bir şekilde bir araya geldiğini anlatır. Her bir piksel ekranda gördüğünüz resmi oluşturmak için bir araya gelir, böylece ne kadar çok piksel olursa o kadar yüksek çözünürlük olur. 4K ifadesindeki “K” harfi Kilo yani 1000 anlamına gelir, bu da bir TV’nin yatay çözünürlüğünün yaklaşık olarak 4000 piksele sahip olduğunu ifade eder.

Bu fark, özellikle büyük ekranlı TV’lerde açıkça fark edilebilir. Örneğin, eğer geleneksel bir 65 inç Full HD TV’yi 65 inç 4K UHD TV ile kıyaslayacak olursanız ekranı oluşturan pikseller arasında bir fark olduğunu anlayabilirsiniz. Yüksek çözünürlüklü TV’lerdeki pikseller aynı boyuttaki düşük çözünürlüklü TV’lerinkinden daha küçüktür, böylece izleme mesafesi ile sınırlanmadan ve her bir pikseli fark etmeden çok daha sürükleyici bir deneyimin keyfini yaşayabilirsiniz.

Daha azıyla yetinmeyin, en yeni ve en iyisini kiralayın !

Sizin için seçtiğimiz birbirinden farklı boyutlarda dünyanın en önde gelen marka 4K UHD LED Televizyonlar için bizimle iletişime geçin…

 

4K UHD LED TV’ler, standart HDTV’lerden daha ayrıntılı ve canlı görüntüler sunabilir; bu da onları filmler,TV şovları ve spor karşılaşmaları gibi yüksek kaliteli içerikleri izlemek için ideal hale getirir. Bu TV’lerin çoğu, HDR (Yüksek Dinamik Aralık) ve yerel karartma gibi daha fazla kontrast ve daha iyi renk doğruluğu sağlayarak resim

kalitesini daha da artıran gelişmiş özelliklerle birlikte gelir.

Genel olarak, 4K UHD LED TV, keskin, ayrıntılı görüntüler ve zengin, gerçeğe yakın renklerle yüksek kaliteli bir izleme deneyimi isteyen herkes için mükemmel bir seçimdir.

Daha detaylı bilgi için linke tıklayınız…

8K UDH LED TV

 

8K UHD LED TV, 7680×4320 piksel ultra yüksek çözünürlüklü çözünürlük sunan bir televizyondur. “UHD” terimi, “Ultra Yüksek Çözünürlük” anlamına gelir ve bazen 3840×2160 piksel çözünürlüğü ifade eden “4K” ile birbirinin yerine kullanılır.

Bir diğer UHD Çözünürlük türü olan 4K TV’lere kıyasla dört kat daha fazla piksel sunan 8K TV’ler daha keskin ve daha ayrıntılı bir görüntü kalitesi sunar. Bunun nedeni, 8K TV’lerin piksellerinin yakından bakılınca bile fark edilemeyecek kadar küçük olmaları sayesinde görüntüleri tüm ayrıntılarıyla yansıtarak gerçek gibi görünmelerini sağlamasıdır.

Peki bu 8K TV’ler, geleneksel TV’lerden ne kadar daha iyi? Bunu öğrenmek için bu TV’leri, Full HD TV ve 4K UHD TV’lerle karşılaştıralım.

8K TV’ler, 4K UHD TV’lere kıyasla 4 kat ve Full HD TV’lere kıyasla 16 kat daha fazla çözünürlüğe sahiptir. Daha yüksek çözünürlük, ekranı oluşturan piksel sayısının daha fazla olduğu anlamına gelir. Bir başka ifadeyle, aynı boyuttaki TV’lerde pikseller aynı alan içinde fakat daha yoğun bir şekilde bir araya getirilir, böylece çok daha ayrıntılı ve gerçekçi bir görüntü ortaya çıkar. Bu, TV izlerken sürükleyici görüntüyü çok daha yoğun bir şekilde hissetmenizi sağlar.

PPI (İnç Başına Piksel) ifadesi belirli bir alandaki piksel sayısını tanımlamak için kullanılan bir terimdir ve doğal olarak yüksek PPI rakamları, yüksek piksel yoğunluğunu ifade eder. Normalde, çeşitli türdeki video içeriğinin keyifle görüntülemek için PPI değerinin en az 50 olması gerekir. 75 inç 8K TV’de PPI değeri 117 iken 4K TV ve FHD TV’lerde bu değer sırasıyla 59 ve 29’dur.

 

fatih
fatih
https://etud.com

​​​Size daha iyi bir kullanıcı deneyimi sunabilmek için kişisel veri politikamızdoğrultusunda çerezler kullanıyoruz. Detaylı bilgi için tıklayınız.