İletişim
Nurtepe Mah. Alibeyköy Cad, Çam Sk. No35/A,
[email protected]
T: +90 212 266 07 77
Work Inquiries
[email protected]
T: +90 212 266 07 77
Back

Amazon’un Sesli Asistanı, Vefat Eden Kişilerin Sesiyle Masal Okuyabilecek

Amazon Alexa sesli asistan için yapılan yeni bir özellik duyuruldu. Amazon şirketi tarafından yapılan açıklamalarda, Alexa’nın bir kişinin sesini taklit ederek masallar okuyabileceği söylendi. Özelliğin detayları ise açıklanmadı.

ABD’li büyük şirket Amazon’un sesli asistan hizmeti Alexa, yakın bir gelecekte çok iyi bir özelliğe sahip olacak. Şirket tarafından yapılan duyurulara göre Alexa ürünleri, artık bir insanın sesini taklit edebilecek. Bunun için ihtiyaç olan tek şey, taklit edilecek insanın sesinin bir dakikalık kaydı.

Amazon’un üst düzey çalışanlarından Rohit Prasad, Las Vegas’ta gerçekleştirilen bir etkinlikte Alexa ile ilgili duyurular yaptı. Alexa için yepyeni bir özellik yapıldığından bahseden Prasad, kullanıcıların artık diledikleri insanın sesinden masallar dinleyebileceklerini açıkladı.

amazon sesli asistan

amazon sesli asistan

Ölmüş bir kişi, size masal anlatabilecek

Amazon’un düzenlediği etkinlikte canlandırılan bir senaryoda,küçük bir çocuğun ölen büyükannesinin sesi oluşturuldu. Amazon Alexa, merhum büyükannenin sesini taklit ederek çocuğa masallar anlatmıştı. Ancak senaryolar elbette bu olaydan ibaret değil. Yeni özelliğin boyutu genişlediğinde, herhangi bir kişinin sesi herhangi bir okuma metni için kullanılabilir olacak.

Hayallerimizin ve bilim kurgularımızın dünyaya dönüştüğü yapay zekanın altın çağında yaşıyoruz.” sözlerini kullanan Rohit Prasad, Amazon Alexa’nın yeni özelliğine ilişkin çok da bir duyuru yapmadı. Özelliğin ne zaman kullanılabilir olacağı ve hangi dilleri destekleyeceği gibi özellikler şimdilik gizemini koruyor.

Bir çocuktan bozuk parayı prize sokmasını istemişti

Amazon’un sesli asistanı Alexa, 11  yaşındaki bir kız çocuğundan yarı takılı bir fişin uçlarına bozuk para ile dokunmasını söylemişti. Gelişme üzerine Amazon, sesli asistanını güncelleyerek bu sorunu giderdi.

Küçük kızın annesi Kristin Livdahl, Twitter’da yaşananlardan şöyle bahsetti:

“Daha önce YouTube’da bir beden eğitimi öğretmeninden, ayağınızdaki bir ayakkabıyla uzanmak ve yuvarlanmak gibi bazı fiziksel meydan okumalar izleyip, bunları gerçekleştiriyorduk. Dışarıda hava yağmurluydu. Kız çocuğum sadece bir tane daha oyun oynamak istedi.”

O sırada Amazon Echo asistanı, internette bulduğu bir meydan okuma videosunu önerdi ve “Bir telefon şarj cihazını prizin yarısına kadar takın, ardından açıktaki uçlara bozuk para değdirin” dedi.

Etüd Bilişim
Etüd Bilişim
https://www.etud.com

​​​Size daha iyi bir kullanıcı deneyimi sunabilmek için kişisel veri politikamızdoğrultusunda çerezler kullanıyoruz. Detaylı bilgi için tıklayınız.