İletişim
Nurtepe Mah. Alibeyköy Cad, Çam Sk. No35/A,
[email protected]
T: +90 212 266 07 77
Work Inquiries
[email protected]
T: +90 212 266 07 77
Back

Apple, Telefonları Nokia 3310’a Dönüştürecek Güvenlik Önlemini Duyurdu

Apple, iOS ve iPadOS 16 ile macOS Ventura için yeni bir güvenlik önlemi özelliğini piyasaya duyurdu. Lockdown (Kilitlenme Modu) olarak adlandırılan bu özellik, cihazları casus yazılımlara karşı koruma görevini üstleniyor. Kısaca özetlemek gerekirse bu özellik, iPhone telefonunu Nokia 3310’a dönüştürüyor.

Kullanıcıların her hareketini ve bilgilerini anbean takip eden casus yazılımlar, artık teknolojinin her yerinde. Hatta bundan birkaç gün önce çıkan bir haberde, ABD merkezli teknoloji devi Google’ın yeni bir casus yazılım tespit ettiğinden, bu casus yazılımın hem iOS hem de Android kullnana insanları tehdit ettiğinden bahsetmiştik. 

Şimdiyse genel olarak devletler tarafından satın alınan ve gazeteciler ile rakip siyasetçilere karşı kullanılan casus virüs yazılımlarla ilgili yeni bir gelişme meydana geldi. ABD merkezli teknoloji şirketi Apple, iOS ve iPadOS 16 ile macOS Ventura için geliştirilen yeni bir özellik geliştirdiğini duyurdu. “Lockdown” (Kilitlenme Modu) olarak isimlendirilen ve isteğe bağlı olarak kullanılabilecek bu özellik, söz konusu virüs yazılımlara karşı maksimum koruma sağlayacak. Peki Lockdown özelliği tam olarak nedir ve nasıl çalışıyor?

Apple’ın Yeni güvenlik Özelliği Lockdown

İphone güvenlik lockdown

İphone güvenlik özelliği lockdown

Apple’ın geliştirdiği Lockdown isimli güvenlik önlemi, akıllı cihazların güvenlik katmanını çok ciddi oranda geliştiriyor. Öyle ki bu özellik aktif edildikten sonra; gelen bir mesaj içerisinde yer alan fotoğraf dışındaki verilerin çok büyük bir bölümü engellenecek. Güvenli olmayan sitelere girişi tamamen yasaklayan özellik, aralarında FaceTime’ın da olduğu Apple Servisleri’ni kullanılmaz hale getirebilecek. Bilgisayar ve diğer aksesuarlarla kablolu bağlantıyı engelleyen Lockdown, yapılandırma profillerinin yüklenmesine de izin vermeyecek.

Apple’ın Kilitlenme Modu aktif edildiğinde, telefonun özellikleri büyük oranda devre dışı kalacak. Bu da söz konusu özelliğin sıradan kullanıcılar için uygun olmadığının bir belirtisi. Ancak Apple, casus yazılım meselesini hiç olmadığı kadar ciddiye aldı ve bu alanda yenilikler getiriyor. Zira Apple Güvenlik Ödülü programı kapsamında Lockdown için yeni bir kategori meydana getirildi. Bu hizmetle ilgili açık bulan geliştiriciler, diğer açıkları bulanlardan iki kat fazla ödül alacaklar. Apple’ın bu mod için belirlediği maksimum ödül,2 milyon dolar olarak duyuruldu.

Etüd Bilişim
Etüd Bilişim
https://www.etud.com

​​​Size daha iyi bir kullanıcı deneyimi sunabilmek için kişisel veri politikamızdoğrultusunda çerezler kullanıyoruz. Detaylı bilgi için tıklayınız.