İletişim
Nurtepe Mah. Alibeyköy Cad, Çam Sk. No35/A,
[email protected]
T: +90 212 266 07 77
Work Inquiries
[email protected]
T: +90 212 266 07 77
Back

Avrupa’dan Sonra ABD’de de Type C Kablosu Zorunlu Olabilir

Avrupa Birliği, USB Type-C şarj kablosunu zorunlu kılan düzenlemeyi geçtiğimiz günlerde resmen onaylamıştı. Dünyada büyük yankı uyandıran bu teknoloji kararına ABD’de katılacak gibi görünüyor.

Geçtiğimiz günlerde Avrupa Birliği, telefonlar da dahil olmak üzere birçok elektronik cihazda standart bir giriş kullanımını zorunlu kılan düzenlemeyi resmen yasalaştırmıştı. Dünyada haber olan ve gündeme oturan oturan bu düzenlemenin ardından Amerika Birleşik Devletleri’nde bir grup Siyasetçi, Ticaret Bakanlığına bir mektup göndererek bu kanunların ABD’de de yürürlüğe girmesini dile getirdiler.

Apple başta olmak üzere teknoloji üzerine üretim yapan firmalar, akıllı telefonlarından saatlerine kadar birçok üründe kendilerine ait tasarıma sahip giriş bağlantıları sunuyor ve AB’nin onayladığı yeni düzenlemenin en çok Apple’ı etkilemesi bekleniyor. Şimdi benzer yeniliklerin ABD’de de yürürlüğe gireceği konuşulurken teknoloji şirketinin kendine özel Lightning girişine veda etmesine kesin gözüyle bakılıyor.

Standart Giriş İçin ABD Ticaret Bakanlığı’na Mektup Gönderildi

Avrupa Birliği’nin aldığı bu karar teknoloji severlerin çoğu tarafından olumlu karşılanmıştı ve dünyanın geri kalanında nasıl bir yol izleneceği merak ediliyordu. Düzenlemenin AB tarafından onaylanmasının üzerinden çok kısa bir zaman geçti ve ABD’den de beklenen adımlar atıldı. İki ABD Senatörü, standart USB-C girişinin zorunlu olmasını istedi. Senatörler, benzer politikanın ABD’de de hayata geçmesi için Ticaret Bakanlığına yazı gönderdiler. Elizabeth Warren ve Bernie Sanders gibi tanınmış demokratların imzasını taşıyan mektupta imzası olan isimler, mobil cihazlar arasında ortak bir şarj cihazının eksikliğini ele alarak kullanıcıları ve doğayı koruyacak kapsamlı bir plan geliştirmesini istiyor. Gönderilen yazının tamamında ise şu ifadeler yer aldı.

apple type c

Apple Type C

Avrupa Birliği (AB), elektronik ürünler şirketlerin AB genelinde telefonlar için ortak bir şarj girişi benimsemesini zorunlu kılan önemli bir düzenlemeyi onayladı. İlk olarak Ticaret Bakanlığı’nı bu sıkıntıları ele almak için atmış olduğu adımlardan dolayı tebrik ediyoruz. Sizi, gereksiz kullanıcı maliyetlerini ele almak, elektronik atıkları azaltmak ve yeni cihazlar satın alma sürecine akıl ve kesinliği geri kazandırmak için kapsamlı bir strateji geliştirerek AB’nin liderliğini takip etmenizi istiyoruz.”

Apple’ın USB Type-C kablosunu iPhone 15serisi ile geçeceği öne sürülmüştü. Konu ile alakalı henüz yapılan bir açıklama yok ancak ABD’de de gündem olan bu düzenlemelerin ardından Apple’ın Type-C girişine sahip akıllı cihazlar üretmeye başlaması bekleniyor ve Lightning kablolar ise tarihe karışabilir.

Etüd Bilişim
Etüd Bilişim
https://www.etud.com

​​​Size daha iyi bir kullanıcı deneyimi sunabilmek için kişisel veri politikamızdoğrultusunda çerezler kullanıyoruz. Detaylı bilgi için tıklayınız.