İletişim
Nurtepe Mah. Alibeyköy Cad, Çam Sk. No35/A,
[email protected]
T: +90 212 266 07 77
Work Inquiries
[email protected]
T: +90 212 266 07 77
Back

Çöle İnşa Edilmesi Planlanan Çizgi Şehir

Suudi Arabistan Prensi Muhammed bin Selman’ın senelerdir hayalini kurduğu çılgın projesi, Neom şehri yeniden gündeme geldi. Bir çöl şehri olacak Neom’a inşa edilecek ve çizgi şehir olacak yapılarla ilgili bilgilerin paylaşıldığı açıklamada en dikkat çeken proje ise 120 kilometre genişliğindeki yatay çöl gökdelenleri. Gökdelenler oldukça görkemli.

Suudi Arabistan’ın Tebuk Bölgesi’nde yapılması planlanan bir şehir olan Neom, ilk olarak tam dört yıl önce Prens Muhammed bin Selman tarafından duyurulmuştu. Ülkenin kuzeybatısında Kızıldeniz’in ve Suudi Arabistan’ın Mısır ve Ürdün’e olan sınırları yakınlarında yer alması amaçlanacak. Planlanan alanın 120 kilometrekarelik bir sahil şeridi boyunca uzanması ve çölü kapsayan şehrin inşasının 500 milyar dolara mal olması düşünülüyor.

Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed Bin Selman’ın yıllar önce dile getirdiği rüya proje Neom şehri, yeniden gündemi meşgul ediyor. 2024 yılında halka arz olacağı açıklanan projenin en dikkat çeken noktalarından bazıları arasında çölde bir kayak merkezi ve su üzerinde yer alacak bir sanayi yer alıyor. Suudi Arabistan’ın en büyük amaçlarından biri olan ve sıfırdan inşa edilecek olan bu şehrin neredeyse Belçika kadar büyük olması düşünülüyor.

Çizgi Şehir

Çizgi Şehir

Şehrin karbon ayak izi sıfır olacak

Prens Selman’ın uzun zamandır planladığı bu rüya şehrin konsept olarak stadyum, yat kulübü, yenilenebilir enerji ve gıda kaynakları gibi yaşayanların ihtiyaç duyacağı hemen hemen her şeyi içerecek bir şekilde planlandığı açıklandı.

Prens, şehirde enerji için hiçbir şekilde fosil yakıt kullanılmayacağını ve şehrin karbon ayak izinin sıfır olacağını duyurdu. Neom’un emlak ve turizm gelirleri sayesinde ülke ekonomisine büyük bir katkı sağlaması da düşünülüyor. Aynı zamanda şehrin Silikon Vadisi benzeri bir teknoloji üssü olması ve dünyanın en önemli teknoloji şirketlerine de ev sahipliği yapması amaçlanıyor.

Su üzerinde organize sanayi bölgesi

Neom’un bir diğer dikkat geçen projesi Oxagon adı verilen ve deniz üstünde sürekli yüzün bir sanayi yerleşimi oldu. 40 kilometrekare büyüklüğünde olması planlanan yerleşimin dünyanın en büyük sanayi sitesi olması amaçlanacak. Türkçe anlamı “sekizgen” olan Oxagon, Kızıldenizin hemen kıyısına ve su üstüne inşa edilecek.

Dünyanın önde gelen konteyner saniye bölgelerinden biri olması hedeflenen Oxagon’un aynı zamanda Ortadoğu’nun teknoloji merkezi haline gelmesi de amaçlanacak. Organize sanayi bölgesinin yeşil enerji üreten tesislere ve dev teknoloji şirketlerine ev sahipliği yapması düşünülüyor. Aynı zamanda sanayi bölgesinin yakınında Neom Uluslararası Havalimanı’nın da olacağı açıklandı.

Etüd Bilişim
Etüd Bilişim
https://www.etud.com

​​​Size daha iyi bir kullanıcı deneyimi sunabilmek için kişisel veri politikamızdoğrultusunda çerezler kullanıyoruz. Detaylı bilgi için tıklayınız.