İletişim
Nurtepe Mah. Alibeyköy Cad, Çam Sk. No35/A,
[email protected]
T: +90 212 266 07 77
Work Inquiries
[email protected]
T: +90 212 266 07 77
Back

Dünya Kupasında Dronelar Güvenlikten Sorumlu Olacak

Katar’da düzenlenecek Dünya Kupası için sürekli olarak yeni güvenlik önlemleri alınırken şimdi de drone güvenlikler göreceğiz.

Bir sonraki Dünya Kupası alışıldığı gibi yazın değil, kış döneminde Katar ülkesinde gerçekleşecek. Sezon yoğunluğu açısından baktığımızda ilginç bir kupa şampiyonası olacak. Yeni inşa edilen stat ve zeminlerde yapılacak olan turnuvanın güvenliği konusunda da çalışmalar sürüyor. Turnuva için pek çok yeni gelişmeye ve teknolojiye yatırım yapıldığı biliniyor.

Son dönemin popüler insansız hava araçları olan dronelar bu turnuvada da güvenlik amacıyla görevlendirilecek. Katarlı yetkililerin kullanacağı drone araçlarının amacı ise orada olmaması gereken droneları durdurmak ve yakalamak olacak.

Drone

Drone

Kaçak Drone’lar Yakalanacak

İnsansız hava taşıtları, küçük kaçak droneları yakalamak için ağları kullanacak. Katar İçişleri Bakanlığı bu proje için Fortem Technologies ile anlaşma sağladıklarını açıkladı. Böylece turnuva boyunca drone saldırılarına karşı ayrı bir önlem alınmış olacak.

Bu anlaşma son dönemde drone kullanılan saldırıların yarattığı güvenlik riskinin çok ciddi olduğunu gösteriyor. Fortem’den yapılan duyuruda, drone yakalamak için şehirlerde ve yaşam alanlarında ağ sisteminin yaralanmaları en aza indirme açısından önemli olduğunu bildiriliyor.

Radar sistemleri kullanan otonom dronelar, küçük droneları bir ağ yardımıyla yakaladıktan sonra güvenli bire bölgeye sürüklüyor. Daha büyük dronelar ise paraşütlü bir ağ ile yakalanıyor ve hızlıca yere indiriliyor.

Avlanacak olan droneların belirlenmesi için maç bölgelerine yerleştirilecek olan küçük radar cihazlarından yardım alınacak. Bu radarlar sayesinde gökyüzünde olan tüm araçların yer aldığı bir haritaya erişim sağlanacak. Firma ayrıca bu avcı droneların daha önce çeşitli etkinliklerde başarıyla başka insansız hava araçlarını avladığını bildirdi.

Öte yandan şirkete göre taraftarların tezahüratları drone gürültüsü altında ezilmeyecek. Dronelar maçların oynandığı stadyumlardan yüzlerce metre uzakta faaliyet yürütecek. Daha önce Formula 1’de Suudi Arabistan GP öncesinde bölgede bir saldırı olmuş ve olay uzun süre konuşulmuştu.

Etüd Bilişim
Etüd Bilişim
https://www.etud.com

​​​Size daha iyi bir kullanıcı deneyimi sunabilmek için kişisel veri politikamızdoğrultusunda çerezler kullanıyoruz. Detaylı bilgi için tıklayınız.