İletişim
Nurtepe Mah. Alibeyköy Cad, Çam Sk. No35/A,
[email protected]
T: +90 212 266 07 77
Work Inquiries
[email protected]
T: +90 212 266 07 77
Back

Elon Musk Amacına Ulaştı: Taşıtlara Starlink Geliyor!

ABD Federal İletişim Kurulu (FCC), Starlink teknolojisine yeni bir yetki verdi. Elon Musk’ın uydu internet hizmeti, bu yetki sayesinde hareket halindeki tüm taşıtlarda hizmet verebilecek. Böylelikle dünyanın neresinde ve ne yapıyor olursanız olun, internete bağlantınız olacak.

Elon Musk’ın uzay taşımacılığı şirketi SpaceX’in üzerinde çalıştığı sistemlerden bir diğeri de Starlink. Uydu üzerinden internet erişimi sağlayan teknoloji, dünya genelinde kullanılabilir oluşu nedeniyle ilgi görüyor. Çünkü Starlink sayesinde hükümetlerin internet ağını kısıtlamaları mümkün olmaktan çıkacak. Ayrıca en ücra köşelere bile internet hizmeti gidebilecek.

Yaşanan yeni bir gelişme ise Starlink‘e adeta hız kazandırmış ve boyut atlatmış durumda. Öyle ki ABD Federal İletişim Kurulu (FCC) Starlink’e yeni bir imkan verdi. Şirket, sahip olduğu bu yeni yetki ile yalnızca evlerde değil, hareket halindeki tüm taşıtlarda da kullanılabilecek. Yani artık okyanus ötesi uçaklardan tutun da Dünya turu yapan lüks yatlar bile, Starlink ile internet erişimine sahip olacak.

starlink

starlink

SpaceX, İnternet’te Tekel Mi Olacak?

SpaceX’e verilen imkan, tüketiciler için olağanüstü bir durum ve herkesi memnun edecek gibi görünebilir. Zira Starlink’in tam kapasite çalışmaya başlaması ile ülkenin ve dünyanın neresinde ve her ne yapıyor olursanız olun, internete erişim sağlayabileceksiniz. Ancak FCC’nin hamlesi, bazı kesimler tarafından eleştiriyle karşılandı ve tepki çekti.

Bazı gruplar, Elon Musk’ın attığı adımları pek de sevmiyorlar ve benimsemiyorlar. Zira uzay taşımacılığı, uydu interneti ve otomobil dünyasındaki gelişmeler, Elon Musk’ı tekelleştiriyor. İşte böyle bir durumdan çekinenler, SpaceX’e verilen son yetkiyle Elon Musk’ın imparatorluğunun daha fazla büyüyeceğine ve tekelleşeceğine inanıyorlar. Çünkü mevcut durumlarda Starlink’e rakip olabilecek yalnızca birkaç girişim var ve onlar da çok yeni ve genç projeler.

Etüd Bilişim
Etüd Bilişim
https://www.etud.com

​​​Size daha iyi bir kullanıcı deneyimi sunabilmek için kişisel veri politikamızdoğrultusunda çerezler kullanıyoruz. Detaylı bilgi için tıklayınız.