İletişim
Nurtepe Mah. Alibeyköy Cad, Çam Sk. No35/A,
[email protected]
T: +90 212 266 07 77
Work Inquiries
[email protected]
T: +90 212 266 07 77
Back

Starlink Artık 32 Ülkede Kullanılabilir!

SpaceX’ şirketi yaptığı açıklamada uydu internet hizmeti Starlink’in artık dünya çapında 32 ülkede kullanılabildiğini duyurdu. Elon Musk’ın uzay şirketi, müşterilerin internete bağlanabilmek için cihazlarını aylarca beklemesine neden olan önceki sorunların aksine artık cihazların hemen gönderileceğini söylüyor.

Starlink, Twitter’da yaptığı açıklamada, hizmetin Avrupa ve Kuzey Amerika’nın çoğu ile Güney Amerika, Avustralya ve Yeni Zelanda’nın bazı bölgelerinde kullanılabilir olduğunu gösteren kapsama haritasını  bir ekran görüntüsü ile paylaştı. Afrika kıtasının tamamı da dahil olmak üzere dünyanın geri kalanının çoğunda ise 2023 yılı ile birlikte kullanılabilecek. starlink

Bu internet uyduları, zayın alçak yörüngesinde çalışarak, görüntülü aramalar, çevrimiçi oyun, video izleme gibi uydu internetiyle mümkün olmayan yüksek veri hızı gerektiren etkinliklere olanak tanıyor. Kullanıcılar, çoğu yerde 100 Mb/sn ile 200 Mb/sn arasında indirme hızları ve 20ms kadar düşük gecikme süresi gördüklerini belirtiyorlar.

Starlink Kaç Dolar?

Elon Musk‘ın sahibi olduğu şirket, Starlink’in internet hizmetinin artık dünya çapında 32 ülkede mevcut olduğunu anlatan bir tweet attı. Avustralya, Brezilya, Şili, ABD, Kanada ve Avrupa’nın çoğu dahil olmak üzere haritada mevcut olarak işaretlenen ülkeler ve bölgelere, internete bağlanabilmek için gereken ekipmanların hemen gönderileceğini belirtiyor. Ayrıca Starlink, Tesla‘dan sonra Elon Musk’ın en popüler firması.

Bu uydular ile internete girmek için yapmanız gereken tek şey evinize gelen çanak anteni kurmak. Anten sinyali alır ve bant genişliğini yönlendiricinize iletir. Müşterilerin alıcılarını evlerine yerleştirmek için en iyi yeri seçmelerine yardımcı olmak için artırılmış gerçeklik özelliğine sahip Android ve iOS için bir Starlink uygulaması bile var.

Bu hizmetin pandeminin de etkisiyle son zamanlarda fiyatları artsa da kullanan insanlar memnuniyetlerini dile getiriyorlar. Bu teknolojik uydular ile internete bağlanabilmek için 5bir uydu anten çanağına, bir güç kaynağına ve bir WiFi yönlendiriciye ihtiyacınız var. İnternet uyduları programına katılınca şirket sizlere ihtiyacınız olan bütün cihazları 599$’a gönderim sağlıyor. Ayrıca aylık hizmet fiyatları da ayda 99 dolardan 110 dolara kadar değişiyor. Ayrıca kullanıcılar paketlerine artık bir taşınabilirlik özelliği ekleyerek, aylık 25 ABD doları ek ücret karşılığında seyahat ederken cihazlarını yanlarına da alabilirler.

 

Etüd Bilişim
Etüd Bilişim
https://www.etud.com

​​​Size daha iyi bir kullanıcı deneyimi sunabilmek için kişisel veri politikamızdoğrultusunda çerezler kullanıyoruz. Detaylı bilgi için tıklayınız.