İletişim
Nurtepe Mah. Alibeyköy Cad, Çam Sk. No35/A,
[email protected]
T: +90 212 266 07 77
Work Inquiries
[email protected]
T: +90 212 266 07 77
Back

Sualtı İnternet Kabloları Depremleri Tespit Edecek

Denizlerin tabanından geçen ve dünyayı birbirine bağlayan internet kabloları, depremleri ve tsunamileri tespit etmek veya iklim değişikliğinin okyanus akıntılarını nasıl değiştirdiğini izlemek için kullanılabilir. Birleşik Krallık Ulusal Fizik Laboratuvarı, bu internet kablolarının bilimsel birer sensör olarak kullanılabileceğini söylüyor. Bilim adamları, bu düşünceyi İngiltere ve Kanada arasındaki fiber optik bağlantı kabloları üzerinde test etti.

Bilim adamları, okyanus tabanını izlemek için kurulan sensörlerin çok maliyetli olduğunu ve dünyada bu sensörlerden çok az olduğunu belirttiler. Ayrıca yapılan açıklamada, “dünya yüzeyinin %70’i sudur ancak tüm sismik istasyonlar karadadır, çünkü deniz tabanına kalıcı sensörler kurmak çok zor ve pahalıdır” açıklaması da yapıldı.

Çok sayıda fiber optik internet kablosu, dünyadaki denizler ve okyanuslar arasında verileri taşır. Dünya çapında 1,3 milyon km mesafeye yayılan 430’dan fazla fiber optik kablo olduğu tahmin edilmektedir.

Depremler Önceden Tespit Edilebilecek

Araştırmaya göre; sismik titreşimler, basınç ve sıcaklık değişiklikleri, çok küçük bir miktarda ışığın kablodan geçerken hızını etkiler ve bu da son derece hassas aletler tarafından algılanabilir.  Araştırmacılar, İngiltere ve Kanada arasında 5.860 km’lik bir optik fiber internet kablosunu kullanarak depremleri ve okyanus sinyallerini tespit ettiklerini açıkladılar.

Bilim adamları, sinyali güçlendirmeye yardımcı olan cihazlar ile kabloları sensör olarak kullanabildiler. Bilim adamları yaptıkları açıklamada “Bu tekniği çok sayıda kabloya uygularsak depremler, okyanus akıntıları ve daha fazlası için dev bir dedektör yapabiliriz.” cümlelerini kullandılar.

Araştırmacılar, kablo tabanlı sensörlerin, bir depremin merkezi bölgesini, kara tabanlı sismometrelerle aynı şekilde tanımlayabileceğini öne sürüyor. Ayrıca, küresel ısınmanın neden olduğu değişiklikler için derin su akıntılarını izlemek gibi başka olasılıklar da mevcut. İklim değişikliğinin deniz tabanı sıcaklıklarını nasıl değiştirdiğini izlemek için bu internet kabloları kullanılabilir.

Yapılan açıklamalarda, okyanusların ortasındaki depremleri yakın mesafeden gözlemlemek için inanılmaz bir fırsat ve gelecekteki denizaltı volkanik patlamaları ve tsunami gibi diğer doğal olayları ölçmenin daha kolay olabileceği de vurgulandı. Bu sayede depremlerin ve tsunamilerin önceden bilinmesi önlem alınmasını kolaylaştıracak. Ayrıca kurulabilecek alarm sistemleri ile çok sayıda canlının hayatı da kurtulmuş olacak.

Etüd Bilişim
Etüd Bilişim
https://www.etud.com

​​​Size daha iyi bir kullanıcı deneyimi sunabilmek için kişisel veri politikamızdoğrultusunda çerezler kullanıyoruz. Detaylı bilgi için tıklayınız.