İletişim
Nurtepe Mah. Alibeyköy Cad, Çam Sk. No35/A,
[email protected]
T: +90 212 266 07 77
Work Inquiries
[email protected]
T: +90 212 266 07 77
Back

Facebook, TikTok’la Rekabet Edebilmek İçin Yenilenecek

Facebook, geçtiğimiz günlerde çalışanlarına gönderdiği bir yönergede platformu birebir TikTok’a benzetme talimatı verdiği ortaya çıktı. Bunun üzerine Meta yöneticileri, şirketin gelecek planlarını açıklayan bir duyuru paylaştı.

Sosyal medya ağları arasındaki rekabet her geçen yıl şiddetlenmeye devam ederken bugün Facebook’tan çalışanlarına ilginç bir talimat geldi. Şirket, çalışanlarına gönderdiği açıklamalarda platformun akış sayfasını TikTok sosyal medya platformuna benzetme talimatında bulundu.

Nisan ayında gönderilen açıklamada ve geçtiğimiz gün The Verge ile paylaşılan duyuruda Facebook’un başındaki Meta şirket yöneticisi Tom Alison, kullanıcıların takip ettiği hesaplardan gelen gönderilere önem vermek yerine gönderileri kimden geldiği bakılmaksızın ısrarlı bir şekilde önermeye başlatılmasını istiyordu. Ayrıca Messenger konuşma uygulaması ve Facebook’un ayrı uygulamalarının tekrar birleştirilmesi isteniyordu.

facebook yenileniyor

facebook yenileniyor

Şirket, keşif sayfası geliştirecek

Söz konusu talimatların ardından yönetici Tom Alison ile iletişime geçen The Verge, doğrudan Alison’dan önemli bir bilgi kazandı. Alison, Facebook’un yeni amacının bir ‘keşif motoru’ üretmek olduğunu açıkladı. Bu açıklama, daha önce CEO Mark Zuckerberg tarafından son yapılan yatırımcılar toplantısında da ön plana çıkmıştı.

Alison, aynı zamanda sosyal medya ağının TikTok’un rekabetçiliğini fark etmekte geç kaldıklarını da açıkladı. Alison, TikTok camiasındaki en büyük yanılgılarından birinin de arkadaşlardan gelen gönderilerin ayrı bir sekmede gözükmesi özelliği konusunda olduğunu açıkladı. Alison, bu konuyla ilgili aşağıdaki sözleri sarfetti:

“Tam olarak benimsemediğimiz veya fark edemediğimiz olgu, bu formatın ne kadar ‘sosyal’ olma durumuydu.”

Facebook’a Gelecek Yenilikler Neler?

Facebook sosyal medya platformu, bu aşamadan sonra artık ana akış sayfasının en üst kısmında Hikâyeler ve Reels videolarına yer vermeye başlayacak. Bunların altında Facebook’un ‘keşif sayfası’ ile öne çıkarılan Facebook ve Instagram paylaşımları bulunacak. Ayrıca gelen mesajların platformun hemen sağ üstünde gözükeceği açıklandı.

Etüd Bilişim
Etüd Bilişim
https://www.etud.com

​​​Size daha iyi bir kullanıcı deneyimi sunabilmek için kişisel veri politikamızdoğrultusunda çerezler kullanıyoruz. Detaylı bilgi için tıklayınız.