İletişim
Nurtepe Mah. Alibeyköy Cad, Çam Sk. No35/A,
[email protected]
T: +90 212 266 07 77
Work Inquiries
[email protected]
T: +90 212 266 07 77
Back

Geçtiğimiz Bir Yılda En Önemli Teknolojik Gelişmeler

Son senelerde teknoloji hiç olmadığı kadar hızlı bir gelişim gösterdi. Yapılan çalışmaları incelediğimiz zaman geleceğin çoktan gelmiş olduğunu görüyoruz ve bunların önümüzdeki günlerde nasıl değişimler yapacağı konusunda bir hayli beklentiye giriyoruz. Gelin bazılarını muhtemelen ilk kez duyacağınız son bir yıldaki teknoloji haberlerine bir göz atalım.

İnsanlığın binlerce yılı ile son yüzyılı ve son yüz yıl ile 2000’lerden sonrasını karşılaştırdığımız teknoloji alanında yaşanan gelişmelerin son yıllardaki hızlı değişimini heyecanla izlemek mümkün. Öyle ki artık teknoloji haberleri üzerinden bu gelişmeleri takip etmek bile baş döndürücü olmak üzere. Teknoloji alanında yapılan çalışmalara bakınca filmlerde gördüğümüz geleceğin çoktan gelmiş olduğunu söylemek de mümkün görünüyor.

Teknoloji

Teknoloji

Yapay zeka ve makine zekaları

Son on yılda gerçekleşen yapay zeka çalışmaları zaten bilim kurgu filmlerinden aşina olduğumuz bu sistemin giderek hayatımızın içine gireceğini belirtmişti. Son bir yılda yaşanan gelişmeler ise artık yapay zekanın görüntü tanıma, konuşma tanıma, navigasyon, akıllı asistanlar ve daha nice alanda artık vazgeçilmez olduğunu bize hatırlattı.

Makine öğrenimi sayesinde artık yapay zeka var olanlar üzerinden çalışmak yerine verileri analiz ederek öngörülerde de bulunmaya başlıyor. Özellikle hizmet sektöründe müşteri kalıplarını tespit edip daha özel bir deneyim sunuyor. 2022 yılında 57 milyarlık dolarlık yapay zeka çalışmalarının 2025 yılına kadar 190 milyar dolar olacağı ve aynı yıla kadar piyasadaki işlerin %9’unun yapay zeka tarafından yapılacağı tahmin ediliyor.

Robotların Proses Otomasyonu

Yapay zeka ve makine öğreniminin gelişmesi ile birlikte ortaya RPA kısaltması ile anılan Robotik Proses Otomasyonu da gündeme geldi. Bu sistem, işlerin ve üretimlerin insan olmaksızın otomatik olarak gerçekleştirilmesini sağlıyor. Robotik Proses Otomasyonu uygulamaları yorumluyor, verileri işliyor, işlemleri sıralıyor ve temel e-postaları dahi yanıtlayabiliyor. Yıllardır insanlar tarafından yapılan bu tür tekrarlayan işleri artık otomasyon sistemleri kolayca yapıyor.

Robotik Proses Otomasyonunun otomatik olarak gerçekleştirdiği işlerde çalışan 230 milyon insan şu anda dünyada. RPA ve benzeri otomasyon sistemlerinin yakın zamanda işlerin %5’ini tam otomatik, %60’ını ise yarı otomatik hale getireceği tahmin ediliyor. Otomasyon sistemlerinin yaygınlaşması sonucu işini kaybetmek istemeyen insanların bu sistemler üzerinde uzmanlaşması tavsiye ediliyor.

Etüd Bilişim
Etüd Bilişim
https://www.etud.com

​​​Size daha iyi bir kullanıcı deneyimi sunabilmek için kişisel veri politikamızdoğrultusunda çerezler kullanıyoruz. Detaylı bilgi için tıklayınız.