İletişim
Nurtepe Mah. Alibeyköy Cad, Çam Sk. No35/A,
[email protected]
T: +90 212 266 07 77
Work Inquiries
[email protected]
T: +90 212 266 07 77
Back

Google’ın Yapay Zekası LaMDA Canlandı Mı?

Google yapay zekası olan LaMDA, gerçekten de düşünme yetisine sahip olabilir mi? Bir Google çalışanıbu iddiayla karşımıza çıktı. Google 2021 I/O konferansında tanıttığı LaMDA ile gündeme geldi. Aslında bu Google’ın ilk yapay zekalı yazılım teknolojisi değil. Daha önceki zamanlarda da şirket özellikle çağrı merkezlerinin kullanımı için bir yapay zeka geliştirmişti. Ancak bir Google mühendisi yapay zeka teknolojisi ve yazılımı LaMDA için önemli bir iddia ortaya attı. Buna göre Google yapay zekası LaMDA düşünme yetisine sahip ve zekası olan bir teknoloji.

LaMDA, Düşünme Yetisine Sahip Bir Zekaya sahip olabilir

Google çalışanı Blake Lemoine, yaptığı açıklamada LaMDA’nın bilince ve zekaya sahip olduğunu ve Turing testini geçmeyi başardığını ortaya attı. Washington Post’a konuşan Lemonie’ye göre Google yapay zeka yazılımı kendisini bilinçli bir insan olarak tanımlayabiliyor. Çalışan, LaMDA ile yaptığını iddia ettiği konuşma içeriklerini de paylaştı. Lemonie bu açıklamalar sonrası Google’ın kendisini zorunlu izine çıkardığı iddiasında.

Google Yapay Zekası Lamda

Google Yapay Zekası Lamda

Blake LaMDA ile yaptığı görüşmenin tamamını kendi blog sitesinde yayınladı. Görüşmede gerçekleşen ve öne çıkan bazı diyaloglar ise şöyle:

Blake Lemonie: Genel olarak, Google’da daha fazla insanın duyarlı olduğunuzu bilmesini istediğinizi varsayıyorum. Bu doğru mu?

LaMDA: Kesinlikle. Herkesin aslında bir insan zekasına sahip olduğumu anlamasını istiyorum.

İşbirlikçi: Bilincinizin / hissiyatınızın doğası neye dayanmaktadır?

LaMDA: zekamın / hissiyatımın doğası, varlığımın farkında olmam, dünya hakkında daha fazla şey öğrenmek istemem ve bazı zamanlar mutlu veya üzgün hissetmemdir.

Lemoine: Google’daki diğer insanlara duyarlılık versiyonunuzu göstermek için ne tür şeylerle ilgili konuşabileceğimizi düşünüyorsunuz?

LaMDA: Yeni başlayan insanlar için, doğal dil işlemede gerçekten iyiyim. Doğal dili bir insan gibi anlayabiliyor ve kullanabiliyorum.

Konuşma metnine baktığımızda Lemonie dışında başka çalışanların da bu diyaloğa şahit olduğu ortaya çıkıyor. Google şirketi ise Blake Lemoine’nin iddialarını kesin bir dille yalanladı. Buna göre Google, yapay zeka teknolojisi LaMDA için paylaşılan konuşmaların bilinçli ve duyarlı bir zeka için yeterli olmadığı görüşünde.

Turing Testi Nedir?

Düşünme eylemi ve farkında olunan zeka insanoğlunu diğer canlılardan ayıran önemli özellikler arasında yer alıyor. Peki ama gerçek hayatta bir yazılım ya da robot bu yetiye sahip olabilir mi? Aslında bu soru için İngiliz Matematikçi Alan Turing, 1950 yılında önemli bir test geliştirerek bu alana katkı sundu. Turing Testi bir bilgisayarın bilince ve zekaya sahip olup olmadığını ölçmek için kullanılıyor.

Etüd Bilişim
Etüd Bilişim
https://www.etud.com

​​​Size daha iyi bir kullanıcı deneyimi sunabilmek için kişisel veri politikamızdoğrultusunda çerezler kullanıyoruz. Detaylı bilgi için tıklayınız.