İletişim
Nurtepe Mah. Alibeyköy Cad, Çam Sk. No35/A,
[email protected]
T: +90 212 266 07 77
Work Inquiries
[email protected]
T: +90 212 266 07 77
Back

Çin Kendi Uzay İstasyonunu Kuruyor: Tiengong

Çin’in Dünya yörüngesinde oluşturmaya başladığı Tiengong (Gök Sarayı) Uzay İstasyonu’nda görev yapacak üç kişilik taykonot takımı, 6 ay sürecek görevde istasyona eklenecek iki laboratuvar kısmı ile donanımlarının entegrasyonunu yürütecek. Seferin yönetimini üstlenen 44 yaşındaki Çın, daha önce 2016 yılında, uzay istasyonunun ikinci prototipi Tiengong-2 uzay laboratuvarına düzenlenen Şıncou-11 uçuşuna katılmıştı.

Çin’in Dünya çevresinde kurduğu uzay istasyonunda görev yapacak üçüncü taykonot takımı yola çıktı. Çin İnsanlı Uzay Programı Ajansından (CMSA) yayımlanan bildiriye göre, taykonotlar Çın Dong, Liu Yang ve Cai Şucı’yı taşıyan Şıncou-14 uzay aracı bugün yerel saatle 10.44’te, Long March -2F taşıyıcı roketiyle Gobi Çölü bölgesinde bulunan Ciçüen Uydu Fırlatma Merkezinden uzaya fırlatıldı.

Tiengong Uzay İstasyonu

Tiengong Uzay İstasyonu

ÇİN’İN UZAY İSTASYONU KURMA PLANI

Çin, ABD’nin uzay araştırmaları alanında kendisiyle iş birliğini yasaklaması ve Uluslararası Uzay İstasyonu (ISS) programına katılımını da yasaklaması nedeniyle kendi uzay istasyonunu oluşturmak için çalışmalar yürütüyor. Bir çekirdek modül, iki laboratuvar kısmı ve bir uzay teleskobundan oluşması amaçlanan Tiengong istasyonu tamamlandığında, Rusya’nın artık kullanmadığı Mir Uzay İstasyonu ile yaklaşık aynı boyutlarda olacak.

İstasyonun Tienhı  adı verilen çekirdek kısmı, 29 Nisan 2021’de fırlatılmış, ardından 29 Mayıs 2021’de Tiencou -2 kargo mekiğiyle istasyona bir yardım seferi düzenlenmişti.

Nie Hayşıng, Liu Boming ve Tang Hongbo’dan oluşan ilk taykonot takımı, Şıncou-12 uzay aracı ile 17 Haziran 2021’de uzay istasyonuna gönderilmiş, 90 günlük görev süresinin ardından 17 Eylül 2021’de Dünya’ya dönüş yapmıştı.

Cai Cigang, Vang Yaping ve Yı Guangfu’dan oluşan ikinci takım ise Şıncou-13 uzay aracı ile 15 Ekim 2021’de istasyona gönderilmiş, 180 günlük görevin ardından 16 Nisan’da geri dönmüştü.

İstasyonun oluşturulmasının tamamlanması için ana iskeletini oluşturacak iki laboratuvar kısmı da bu yıl uzaya yollanacak. Vıntien modülü temmuz ayında, Mıngtien modül kısmı ise ekim ayında uzaya gönderilecek.

Uzay istasyonunun ana iskelet bölümü kurulduktan sonra Şüntien adı verilen uzay teleskobu, ayrı bir kısım olarak istasyona daha sonradan eklenecek. İstasyonun 2022 yılında tamamlanabilmesi için de yıl sonunda Şıncou uzay aracı ile bir insanlı uzay seferi ve Tiencou mekiğiyle ise bir kargo seferi daha yapılması amaçlanıyor.

Etüd Bilişim
Etüd Bilişim
https://www.etud.com

​​​Size daha iyi bir kullanıcı deneyimi sunabilmek için kişisel veri politikamızdoğrultusunda çerezler kullanıyoruz. Detaylı bilgi için tıklayınız.