İletişim
Nurtepe Mah. Alibeyköy Cad, Çam Sk. No35/A,
[email protected]
T: +90 212 266 07 77
Work Inquiries
[email protected]
T: +90 212 266 07 77
Back

NASA, ISS’ye Mürettebatsız Uzay Kapsülü Gönderecek!

NASA astronotları ve yetkilileri Çarşamba günü, Boeing firmasının ürettiği Starliner uzay kapsülünün insanları uzayda güvenli bir şekilde uçurabileceğini kanıtlamak istiyor. Uzun süredir ertelenen bir test görevi olan ve Uluslararası Uzay İstasyonuna bu hafta fırlatılması planlanan uzay kapsülü mürettebatsız olarak gönderilecek.

Boeing havacılık firmasının damla şeklindeki bir astronot kapsülü CST-100 Starliner kapsülü, son yıllarda birçok aksilik yaşadı. 2019’daki yazılım arızaları, uzay istasyonuna ilk kenetlenme girişimini engelledi. Geçen yıl da yakıt valfi sorunlarının çıkması yapılması planlanan görevleri dokuz ay geciktirdi.

nasa uzay kapsülü gönderimi

Starliner insansız hava aracı Cuma günü uzay istasyonuna yanaşmaya çalışacak ve Dünya’ya dönmeden önce uzay istasyonuna bağlı olarak dört ila beş gün geçirecek. Her şey planlandığı gibi giderse, Starliner sonbaharda ilk astronot ekibini uçurabilir seviyeye gelecek. Ancak NASA yetkilileri bunun ertelenebileceği konusunda da bilgiler veriyor.

Perşembe günü NASA’nın Florida’daki Kennedy Uzay Merkezi’nde bir fırlatma girişimi olacak. Boeing şirketi art arda gelen bu sıkıntılardan kurtulmak ve imajını düzeltmek için operasyonun başarılı geçmesini istiyor.

NASA astronotu Butch Wilmore, çarşamba günü gazetecilere verdiği röportajda, “Bunun başarılı bir görev olacağından emin olmasaydık şu anda burada olmazdık,” dedi. “Biz hazırız. Bu uzay aracı hazır.” diye de sözlerine ekledi.NASA’nın uzay operasyonları şefi Kathy Lueders, Starliner uçuşunun bir test görevi olduğunun altını çizerek, “Ekipler buna hazırlanmak için gerçekten çok çalışıyorlar” diye ekledi. “İlk mürettebatsız yapılan uçuştan çok şey öğrendik. İkincisinden de çok şey öğreneceğiz.” diye sözlerine ekleyen Lueders bu görev için hazır olduklarını vurguladı.Şirket yetkilileri Salı günü yaptığı açıklamada, geçen yılki valf sorunlarının Boeing’in bu haftaki görev için geçici düzeltmeler yapmasına neden olduğunu ve görevden sonra daha uzun vadeli düzeltmelerin uygulanacağını da sözlerine ekledi. Reuters’in geçen haftaki haberine göre, sorunlar Boeing’in Starliner için kilit tedarikçilerinden biri ile anlaşmazlık yaşamasına neden oldu.NASA’nın astronot birliğindeki 44 kişinin içinde olan Butch ve Mike Fincke, mürettebatlı test uçuşunda görev alacak.

Etüd Bilişim
Etüd Bilişim
https://www.etud.com

​​​Size daha iyi bir kullanıcı deneyimi sunabilmek için kişisel veri politikamızdoğrultusunda çerezler kullanıyoruz. Detaylı bilgi için tıklayınız.