İletişim
Nurtepe Mah. Alibeyköy Cad, Çam Sk. No35/A,
[email protected]
T: +90 212 266 07 77
Work Inquiries
[email protected]
T: +90 212 266 07 77
Back

Tohum Dağıtan İnsansız Hava Araçları Ormanları Koruyor

Dronlar dünyamızı koruma görevini de yavaş yavaş üstleniyor.  Avustralyalı bir start-up firması AirSeed Technologies, tohum dağıtan insansız hava araçlarını ve yapay zekayı kullanarak ormansızlaşmayla mücadele ediyor. Şirket, işbirlikçi ekosistem projeleri için hükümetler, STK’lar ve şirketlerle ortaklık yapıyor. 2024 yılına kadar 100 milyon ağacın tohumları bu dronlar ile toprağa ekilecek

AirSeed firması, ağaçlandırma ve yeniden yeşillendirme için geleneksel manuel ekim uygulamalarından daha hızlı ve daha ucuz olan yenilikçi ve hızlı bir çözüm geliştirdi. Yapay zeka teknolojileri bitki sağlığını analiz ediyor ve sahaya özgü bitki türlerini tanımlıyor. Ayrıca insansız hava araçları stabil bir dikim modeli oluşturuyorlar.

Toprakta yeşermesi için gerekli mineralleri ve besinleri içeren tohumları için doğru yerlere atıyorlar. Bundan sonra, ekilen alanların değişimleri zamanla tespit edilerek, ağaçları saymak ve biyokütleyi hesaplamak için yapay zeka ile yeniden haritalandırılıyor. Bu haritalar büyüme oranlarının ve yeniden ağaçlandırma projesinin başarısının doğru bir şekilde izlenmesine ve raporlanmasına yardımcı oluyor.

Dronlar çevreyi algılayabilir ve yönlerini buna göre planlayabilir. Her insansız hava aracı engellere karşı bağımsız olarak hareket etmesine rağmen, tercih edilen bir hareket şeklini de koruyup beraber de sürü halinde uçabiliyorlar.

Kaçak Avlanmaya Karşı Da Drone’lar Kullanılıyor

Drone’lar ayrıca, büyük hayvanların neredeyse tamamının bir gecede, özellikle de dolunaylarda avlandığı Afrika’da, gergedanların ve fillerin kaçak avlanmasını önlemeye yardımcı oluyor. Air Shephard isimli bu insansız hava araçları, yerde korucularla birlikte çalışan birer teknoloji harikalarıdır. Sessiz dronlar, kızılötesi tarama ve hızlı görüntü işleme yeteneğine sahip yüksek çözünürlüklü kameralarla popüler avlanma alanlarının üzerinde uçuyor.  Araştırmacılar bu dronların, hayvan sürülerinin izlenmesinin zor olduğu yoğun alanlarda ve afet yardımı çalışmalarında özellikle yardımcı olacağına inanıyorlar

Yapay zeka kullanan bu araçlar korucuların, bir kaçak avlanma olayı meydana gelmeden önce şüphelileri tespit etmesine ve engellemesini sağlamasının yanında korucuların kaçak avcılara ve vahşi hayvanlara karşı kendilerini güvende tutmalarına yardımcı olur.

Çin’deki Zhejiang Üniversitesi’ndeki araştırmacılar, Science Robotics’te yayınlanan bir makalede bu araçlarınincelemelerini paylaştılar . Avuç içi büyüklüğündeki bu robotlar, derinlik kameraları, yükseklik sensörleri ve yerleşik bir bilgisayar ile amaca yönelik olarak yapılmıştır. Algoritmalardaki gelişmeler, birbirleri içinde çarpışmadan kaçınma, uçuş verimliliği ve koordinasyona zamanla yardımcı olabilir.

Etüd Bilişim
Etüd Bilişim
https://www.etud.com

​​​Size daha iyi bir kullanıcı deneyimi sunabilmek için kişisel veri politikamızdoğrultusunda çerezler kullanıyoruz. Detaylı bilgi için tıklayınız.