İletişim
Nurtepe Mah. Alibeyköy Cad, Çam Sk. No35/A,
[email protected]
T: +90 212 266 07 77
Work Inquiries
[email protected]
T: +90 212 266 07 77
Back

Intel MediaTek İçin Çip Üretecek: Çip Krizine Çözüm Olabilir

Intel stratejik bir anlaşma sonucunda MediaTek için bazı akıllı cihazlarda kullanılabilecek çipler üreteceğini duyurdu. İki şirket arasında yapılan anlaşmanın dünyada yaşanan yarı iletken sorununa bir çözüm olması amaçlanıyor.

Samsung, Xiaomi, Huawei gibi dev markaların uygun fiyatlı telefonları için çıkardığı kaliteli işlemcileriyle tanınan MediaTek, son dönemlerde yaptığı çalışmalarla dev markaların amiral gemisi telefonlarına da parça sağlamaya başlamıştı. 2020 yılının 3. Çeyreğinde MediaTek işlemciye sahip 100 milyon akıllı telefon satışı gerçekleşmiş ve şirket, en çok satan yonga üretimi yapan firma olmuştu. Bu satış sonucunda MediaTek’in pazar payı yüzde 31 seviyelerine kadar çıkmıştı.

Geçtiğimiz aylarda “dünyada ilk”lerle dolu yeni işlemcisi Dimensity 9000’i duyuran MediaTek şirketi, Xiaomi’nin amiral gemisi telefonlarından 12 Pro modeline Dimensity 9000+ işlemcisiyle yaşam sağlıyor. Dünyanın dev isimleriyle ortak çalışmalar yürütmeye devam eden şirketin şimdi de Intel ile bir iş birliği yaptığını duyurdu.

Çip Krizi

Çip Krizi

MediaTek’in ABD ve Avrupa’daki Dağıtımı Daha İyi Olabilir

Steam’in Mayıs 2022’de yaptığı popüler yazılım ve donanım anketi sonuçlarına göre işlemci dünyasının en başında olan Intel, geçtiğimiz ay Samsung ile yarı iletken sektöründeki krizi bitirmek için bir toplantı düzenlemişlerdi. COVID-19 kaynaklık çip kıtlığını sone erdirme konusunda kararlı adımlar atmaya devam eden Intel şimdi de MediaTek ile anlaşma sağladı.

MediaTek için bazı akıllı cihazlarda kullanılacak çipler sağlayacak olan Intel, MediaTek’in 5G veri kartları için de çipler üretiyor. İki şirket arasında gerçekleşen bu iş birliği ve çalışma anlaşması neticesinde MediaTek’in ABD ve Avrupa’daki tedarik zincirinin daha da gelişmesi ve üretim kapasitesinin de artması amaçlanıyor.

2021 yılında Intel Döküm Servisleri’ni (IFS) kurarak birçok şirketle ortak çalışmalar yöneten Intel, yarı iletken pazarında doğan ihtiyaçlara çözüm olma amacı güdüyor. Bu doğrultuda MediaTek’le gerçekleştirilen bu stratejik iş birliğinin dünyada yaşanan çip krizine bir nebzede olsa çözüm sunması amaçlanıyor.

Etüd Bilişim
Etüd Bilişim
https://www.etud.com

​​​Size daha iyi bir kullanıcı deneyimi sunabilmek için kişisel veri politikamızdoğrultusunda çerezler kullanıyoruz. Detaylı bilgi için tıklayınız.