İletişim
Nurtepe Mah. Alibeyköy Cad, Çam Sk. No35/A,
[email protected]
T: +90 212 266 07 77
Work Inquiries
[email protected]
T: +90 212 266 07 77
Back

Kuantum İnterneti Getirecek Kayıp Halka Bulundu

Kuantum bilgisayarlar ve kuantum internet gelişmiş özelliklerini sergilemeye başlamadan önce bilim insanlarının aşması gereken çok sayıda problem var. Yeni bir araştırma bu problemlerden birine potansiyel bir çözüm sunmayı başarıyor.

Kuantum bilgisayarlar büyük bir hesap ve işlem gücüne sahip olacak. Bunu da kübit adı verilen kuantum parçacıklar ile sağlayacaklar. Kübitlerin ne kadar önemli ve gelişmiş olduğunu kısa bir örnekle açıklamak gerekirse, sıradan bir bilgisayarda milyonlarca yıl süren 2048 bitlik bir sayının asal çarpanlarına ayrılması işlemi, kuantum bilgisayarlarda ise sadece dakikalar içerisinde tamamlanabilir.

Silikon kübitlerin geliştirilmesi fizikçilerin gittikçe daha verimli ve daha gelişmiş son teknolojiler ortaya koyduğu bir alan. Yine de iş bu kübitleri birlikte çalıştırmaya geldiğinde elimizde pek bir imkan yok. En azından bu yapılan son çalışmaya kadar yoktu.

Kuantum İnternet

Kuantum İnternet

Kuantumda ışık ile kübitleri bağlamak

Yeni çalışmaya göre silikonda T merkezi adı verilen kusurlu yapılar, kübitleri bağlamak için fotonik (ışık temelli) bir bağlantı sistemi olarak yer alabilir. Kanada’daki Simor Fraser Üniversitesi’nden kuantum fizikçi Stephanie Simmons, yaptığı duyurudaT merkezi gibi bir yayıcının merkezde olması, yüksek performanslı kübitlerle ve optik foton üretimiyle bir arada kullanıldığında ölçeklenebilir, dağıtılabilir kuantum teknolojilerin yolunu açacak.

Bu özelliğin tabanında ise bahsi geçen ışık tabanlı bağlantıların hem işlem yapma hem de senkron işlevini aynı anda yerine getirebilmesi yatıyor. Böylelikle iletişim için ayrı, hesaplama yapmak için ayrı bir bağlantı ara yüzüne gerek kalmıyor.

Tüm bunlar ne anlama geliyor?

Kısaca açıklamak gerekirse yeni sistem şu anda yer alan yapıyı kullanıyor. Ayrıca daha verimli ve çok muhtemelen üretmesi de daha basit. Çalışmacılar böyle bir kuantum parçacık aktivitesinin silikonda optik olarak gerçekleşmesine ilk defa şahit olduklarını da açıklıyor.

Bir diğer avantaj da T merkezlerinin ışığı şu andaki fiber kablo ve bağlantı araçları ile aynı dalga boyunda iletiyor olması. Böylece kuantum teknolojilerin kullanılması ve yaygınlaşması çok daha kolay olacak çünkü en azından bir süre için yeni bir altyapıya ihtiyaç olmayacak.

Etüd Bilişim
Etüd Bilişim
https://www.etud.com

​​​Size daha iyi bir kullanıcı deneyimi sunabilmek için kişisel veri politikamızdoğrultusunda çerezler kullanıyoruz. Detaylı bilgi için tıklayınız.