İletişim
Nurtepe Mah. Alibeyköy Cad, Çam Sk. No35/A,
[email protected]
T: +90 212 266 07 77
Work Inquiries
[email protected]
T: +90 212 266 07 77
Back

İnternet Hız Rekoru Kırıldı: Saniyede Tam 1,02 Petabit

Japonya’daki bilim insanları, 1,02 petabit veri aktarım hızına ulaşarak yeni bir dünya rekoru kırdı. Bu hıza ulaşılırken kullanılan fiber optik kabloların günümüzdeki internet altyapılarından pek farklı olmadığı da ifade edildi.

İnternet erişimi tüm dünyada hızla artmaya devam ederken hız konusunda da sürekli yenilikler yaşanıyor. Geçtiğimiz yıl ortaya çıkan bir haberde dünya rekoru kırıldığı teknoloji severlere duyurulmuştu. Japonya’da bulunan bilim insanları ve bilgisayar mühendisleri, 319 terabit/sn hıza ulaşarak dünyadaki en hızlı internet rekorunu kırmıştı.

Ülkemizde ve dünyada çoğumuz hâlen 100 megabit internete bile erişemezken yine Japonya’da bu konuda yeni bir rekor daha kırıldı. Buna göre Ulusal Bilgi ve İletişim Teknolojileri Üniversitesi’nde (NCIT) bulunan bir araştırma takımı, saniyede 1,02 petabit (yaklaşık 1.024 terabit) dosya aktarım hızına ulaşmayı başardı.

internet hız

internet hız rekoru kırıldı

Aynı Anda 10 milyon 8K Video Yayınlanabilir

Bu şaşırtıcı rekoru biraz daha açıklayacak olursak; Japon bilim insanlarının ulaştığı hız, aynı anda 10 milyon 8K video aktarmaya bedel. Aktarılanlara göre bu internet hız rekoru ile ilgili heyecan yaratan bir diğer açıklama ise kullanılan fiber optik ağların normalliği. Araştırmacılar, kullanılan fiber optik internet kablolarının günümüzde kullanılan internet altyapılarından farklı olmadığını; bu nedenle gelecekte bu tarz hızlara ulaşmak için yapılacak geliştirmeleri kolaylaştırabileceğini söylüyor.

Ayrıca, 51,7 kilometrelik bir uzaklıktan gönderilerek elde edilen rekorda dalga boyu bölmeli çoğullama (WDM) adı verilen bir tekniğin kullanıldığı da haberlere yansıdı. Ayrıca aktarımda tek çekirdek yerine dört çekirdek kullanıldığı da gelen haberler arasında yer aldı. Bu işlemler sayesinde farklı dalga boylarındaki sinyallerin bir hat üzerinden aynı anda aktarılabildiği ifade edildi.

Geçtiğimiz aylarda ortaya çıkan haberlerde dünyada ortalama internet hızları açıklanmıştı. Bu verilerde dünyadaki ortalama internet hız erişiminin 60,76 Mbps olduğu ortaya çıkmıştı. Ayrıca bu veriler, Türkiye’deki internet hızı ortalamanın ise 27,64 Mbps ile olduğunu aktararak diğer ülkelere kıyasla alt sıralarda yer aldığımızı da ortaya çıkarmıştı. Bu veriler ise kırılan yeni rekorun kullandığımız internet hızından milyonlarca kat daha fazla olduğunu gösterdi.

Etüd Bilişim
Etüd Bilişim
https://www.etud.com

​​​Size daha iyi bir kullanıcı deneyimi sunabilmek için kişisel veri politikamızdoğrultusunda çerezler kullanıyoruz. Detaylı bilgi için tıklayınız.