İletişim
Nurtepe Mah. Alibeyköy Cad, Çam Sk. No35/A,
[email protected]
T: +90 212 266 07 77
Work Inquiries
[email protected]
T: +90 212 266 07 77
Back

James Webb Uzay Teleskopuna Meteroid çarptı!

NASA’nın en güçlü gözlemcisi olan James Webb Uzay Teleskopu’na Mayıs ayının sonunda düşünülenden daha büyük bir mikrometeoroid çarptığı açıklandı. Uzaya fırlatılan en güçlü gözlem teleskopu olan James Webb‘in yakın zamanda tam olarak aktif hâle gelmesi bekleniyordu. Aralık ayında fırlatılan uzay gözlem teleskobunun kalibrasyon ve deneme çalışmaları bir süredir devam ediyor. Önümüzdeki aylar içerisinde ilk görevine başlaması beklenen James Webb Uzay Teleskopu‘nda beklenmedik ve büyük bir kaza meydana geldi.

Teleskopun Aynaları Zarar Gördü

NASA’nın en teknolojik gözü olan James Webb Uzay Teleskopu‘na geçtiğimiz ayın sonunda düşünülenden daha büyük bir mikrometeoroid çarptığı rapor edildi. Çarpışma sonucunda uzay gözlem teleskopunun 18 ana ayna parçasından birinde tespit edilebilir bir zarar meydana geldi.

Bu çarpışma sonrası gözlem teleskopunun aynasının bu bölümünün tamir edilmesi gerekebilir. Ancak oluşan zarara rağmen NASA, teleskopun “hala tüm görev gereksinimlerini karşılayan bir seviyede performans gösterdiğini” söyledi.

Çarpışma hakkında konuşan NASA Goddard Uzay Uçuş Merkezi’nden sorumlu Proje Müdür Yardımcısı Paul Geithner şu açıklamalara yer verdi:

Webb’in, güneşten gelen sert ultraviyole ışık ve yüklü parçalar, galaksideki bazı kaynaklardan gelen kozmik ışınlar ve güneş sistemimizdeki mikrometeoroidlerin çarpışmaları dahil olmak üzere uzay ortamına tanık olmak zorunda kalacağını her zaman düşünüyorduk.

James-Webb-Uzay-Teleskobu

James Webb Uzay Teleskobu

Uzaya gönderildikten sonra James Webb Uzay Teleskopu‘na şimdiye kadar en az dört farklı türde mikrometeroid çarpmış durumda. Ancak çarpan maddelerin şimdiye kadar oldukça küçük oldukları açıklandı. Genellikle bir kum tanesinden daha ufak olan mikrometeroidlerin genel anlamda teleskopa zarar vermeyecekleri düşünülüyordu. Teleskopa çarpan yeni parçanın ise beklenenden biraz daha iri olduğu ve verilerde saptanabilir bir etki yarattığı açıklandı.

NASA’nın James Webb, evrenin en uzak yerlerine bakmak, Big Bang patlamasından hemen sonra oluşan yıldızlar ve galaksiler zamanına geri dönmek için yapılmış, inanılmaz derecede güçlü yeni nesil bir uzay gözlem teleskopudur. Yapımı yaklaşık 10 milyar dolara, projenin tamamlanması ise yirmi yıldan fazla süreye mâl olan teleskop, yakın zamanda tam olarak çalışmaya başayacaktır.

 

Etüd Bilişim
Etüd Bilişim
https://www.etud.com

​​​Size daha iyi bir kullanıcı deneyimi sunabilmek için kişisel veri politikamızdoğrultusunda çerezler kullanıyoruz. Detaylı bilgi için tıklayınız.