İletişim
Nurtepe Mah. Alibeyköy Cad, Çam Sk. No35/A,
[email protected]
T: +90 212 266 07 77
Work Inquiries
[email protected]
T: +90 212 266 07 77
Back

Mars Kaşifi Perseverance, İnsan Çöpü Buldu

NASA’nın Mars’ta görev yapan kaşif robotu Perseverance, aramaları sırasında insan çöpü tespit etti. Bu çöp, Mars’a gönderilen uzay robot araçlarından birinin termal battaniyesinin kalıntı çöpleriydi. Bulunan bu çöpün Perseverance aracının iniş yerinden 2 kilometre uzakta olması ise kafalarda soru işareti bıraktı.

ABD Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi’nin (NASA) 2021 yılında Mars’a indirdiği Perseverance isimli keşif robot aracı, Mars gezegeninde pek de beklenmeyen bir nesne buldu. Kafalarda soru işareti yaratan keşif, uzayın nasıl bir insan çöplüğüne dönüştüğünü göstermesi açısından korku veriyor. İlginç olay uzay bilimi dünyasında ilginç olarak tanımlandı.

Perseverance uzay çöpü

Perseverance uzay çöpü

Mars’ta arama çalışmaları sürdüren Perseverance uzay aracı, iniş alanından yaklaşık 2 kilometre uzaklıkta, uzay araçlarını korumak için geliştirilen termal battaniye kalıntı çöpleri buldu. Aslında bu malzeme, Perseverance’tada bulunuyordu. Yapılan resmi duyuruda, “Bunu burada bulmuş olmak çok ilginç. Bu parça iniş sırasında mı buraya düştü, yoksa rüzgâr mı buraya getirdi?” ifadelerine yer verildi. Aslına yakından inceleyecek olursak, termal battaniye çöpünün Perseverance’a ait olup olmadığı bile belli değil.

İşte Mars’ta Tespit Edilen İnsan Çöpü

Perseverance uzay aracı ile birlikte Mars’a giden Ingenuity adlı helikopter, geçtiğimiz günlerde yaptığı bir çalışma sırasında hem kendisinin hem de Perseverance’ın iniş yapmasını sağlayan malzemelerin çöp kalıntılarını görüntülemişti. Yaşanan son olayda, bu çöplerin zaman içerisinde gezegene dağılabileceğini gösteriyor. Bunlarla birlikte; gezegenimizden fırlatılan kaşif uzay araçlarının kalıntılarının yüz milyonlarca kilometre taşınıp Mars’a ulaşmış olma olasılığını da belirtmek gerek.

Perseverance uzay çöpü

Perseverance uzay çöpü

Açık söylemek gerekirse Dünya yörüngesi zaten büyük bir çöplük alanı haline gelmiş durumda. Fırlatılan uzay kaşif araçlarının kalıntıları ve zarar gördüğü ya da ömrünü tamamladığı için artık çöp durumda olan uydular, Dünya’dan çıkışı epeyce zorlaştırmış durumda. 1967’de devletler arasında imzalanan Dış Uzay Anlaşması uzayın bir çöplük haline gelmesini engellemeye çalışsa da bu anlaşma pek de bir işe yaramıyor gibi görünüyor. Dünya’yı yeterince kirleten insanoğlu, şimdi de gözünü uzaya dikmiştir. Bu çöplerin marsa kadar gitmiş olabileceği de düşünülüyor.

 

 

Etüd Bilişim
Etüd Bilişim
https://www.etud.com

​​​Size daha iyi bir kullanıcı deneyimi sunabilmek için kişisel veri politikamızdoğrultusunda çerezler kullanıyoruz. Detaylı bilgi için tıklayınız.