İletişim
Nurtepe Mah. Alibeyköy Cad, Çam Sk. No35/A,
[email protected]
T: +90 212 266 07 77
Work Inquiries
[email protected]
T: +90 212 266 07 77
Back

Starlink Uyduları Seneye Türkiye’de Hizmet Verecek

SpaceX şirketinin CEO’su Elon Musk, misafir olarak katıldığı bir YouTube videosunda yeni nesil Starlink uydu teknolojileri hakkında konuştu. Musk, yeni nesil uyduların nasıl boyutlara sahip olacağını ve neler sunacağını da izleyiciler ile paylaştı.
Elon Musk’ın sahibi ve yöneticisi olduğu SpaceX, tüm dünyaya ucuz ve hızlı internet imkanıyla geliştirdiği Starlink projesini geliştirmeye devam ediyor. Bugüne kadar 2000’den fazla uydu cihazının gönderildiği, toplam uydu sayısının 42.000’e çıkmasının hedeflendiği teknoloji hakkında bugün yeni bir önemli gelişme oldu.

SpaceX yöneticisi Elon Musk, The Everyday Astronaut isimli Youtube kanalıyla birlikte yaptığı yayında Starlink uydularının yeni nesil teknolojisinin prototipinin geliştirildiğini söyledi. Bu prototipin Güney Teksas’taki Starship fabrikasına konulmak üzere gönderildiğini de paylaşan Musk, yeni nesil Starlink uydu cihazında nelerin değiştiğini de dillendirdi.

Starlink Artık Daha Büyük Olacak!

Elon Musk, YouTube kanalına yaptığı açıklamasında Starlink Gen2 ya da V2.0 olarak adlandırılan yeni teknoloji uydusunun 1,25 ton ağırlığa ve 7 metre uzunluk boyutlarına sahip olacağını açıkladı. Yani yeni teknoloji Starlink uyduları, mevcut Starlink uydularından neredeyse 4-5 kat daha büyük boyutlara sahip olacak. Bununla birlikte yeni nesil Starlink uydu cihazları, bir önceki nesil uydulara göre de daha yenilikçi kabiliyetler taşıyacak.

Starlink V2.0 uyduları, şu anki teknolojiye göre daha ağır ve büyük olmasına karşın 5 -10 kat daha fazla verim sağlayabilecek. Önceki nesil Starlink uydu cihazlarına göre daha yüksek sayılarda üretilecek olan V2.0 uydusu, proje üstünde önceki nesle göre daha çevreci ve kârlı olacak.

Youtube kanalına birçok açıklama yapan Elon Musk, uyduların önümüzdeki sene Türkiye’de de kullanılabileceğini açıkladı.

SpaceX, Starlink’in kullanılabilirlik haritasını daha önceden paylaşmıştı. Teknolojinin, dünyayı üç aşamalı şekilde (kullanılabilir, bekleme listesinde ve yakında) ayırdığı gözlemlendi. Açık mavi ülkelerde Starlink bulunuyorken, Türkiye’nin de dahil olduğu lacivert ülkeler ise “yakında” kısmında yer alıyor.

Etüd Bilişim
Etüd Bilişim
https://www.etud.com

​​​Size daha iyi bir kullanıcı deneyimi sunabilmek için kişisel veri politikamızdoğrultusunda çerezler kullanıyoruz. Detaylı bilgi için tıklayınız.