İletişim
Nurtepe Mah. Alibeyköy Cad, Çam Sk. No35/A,
[email protected]
T: +90 212 266 07 77
Work Inquiries
[email protected]
T: +90 212 266 07 77
Back

Yapay Zeka Ne İşe Yarar

Yapay zeka ne işe yarar hakkında oluşturduğumuz içeriğimize hoş geldiniz. Bu yazımızda yapay zeka hakkında pek çok bilgiye ulaşacaksınız. Yazımızın sonuna kadar okumanızı tavsiye ederiz. Aynı zamanda diğer içeriklerimize Google aracı ile sitemizden ulaşabilirsiniz.

Yapay zeka kavramını oluşturan kişi John McCarthy’dır. Yapay zeka kullanımı her geçen gün artmaktadır. Teknolojik gelişmeler ile yapay zeka gelişimleri son derece hızlanmaktadır. Burada akıllı cihazlar, özellikle akıllı bilgisayar programları oluşturulmaktadır. Bu gibi sistemler için kullanılan bilimsel ve teknik bir unsur olarak nitelendirebiliriz.

Yapay Zeka Ne İşe Yarar

Yapay Zeka Ne İşe Yarar

Yapay Zeka Ne İşe Yarar

Yapay zeka düşünme kabiliyeti olan cihazların tasarımıdır. Bu cihazlara akıllı cihazlar denmektedir. Yapay zekanın önemine ilişkin tartışmalar son yıllarda ivme kazanmıştır. Bu teknolojinin insanlığın varlığı için bir nimet mi, yoksa felaket mi olacağı konusunda insanlar arasında anlaşmazlıklar ön plandadır. Bu konu hakkında bir fikir çatışması söz konusu olmaktadır. Yapay zeka yaratma fikrinin temeli, insanların yaşam standartlarını kolaylaştırmak olarak tanımlanır. Yapay zeka üzerine çalışma yapan araştırmacıların hedeflerinden biri de, makinelere duygusal yetenekler ve düşünme becerileri kazandırmaktır.

Yapay Zeka İle Neler Yapılabilir?

Yapay zeka ile ne yapılabilir sorusu insanların kafasında büyük merak uyandırmaktadır. Burada yapay zekanın tek bir amaca veya kitleye hitap ettiğini söylemek yanlış olacaktır. Yapay zekanın amaçları şu şekilde sıralanabilir; Bilimsel araştırmalarda zamandan ve emekten tasarruf edilir. İnsan beyninin işlevsel yapısını büyük ölçüde anlamak için bilgisayar modellerinin kullanımını sağlar. Yapay zekaya sahip robotların geliştirilmesi sağlanır. İş yardımcıları olarak kullanılabilir. Mantıksal karar almada öncü olabilir. İnsanların beyin fonksiyonlarını nasıl geliştirdiklerini öğrenmemizi sağlar. Genel bilgi sistemleri gelişmesini sağlar. Uzmanlık veya kapsamlı bilgi gerektiren tüm çalışmaların makinelerle yürütülmesini sağlar. İnsanların bilgisayar kullanmasını kolaylaştırır.

Yapay Zekanın Avantajları Nelerdir?

Yapay zekanın avantajları oldukça fazladır. Bilgisayar ortamında geliştirilen yapay zekaya sahip bir robotun insan hayatını kolaylaştırmada büyük etkisi olacaktır. Sonuçta, insan beyni doğası gereği yorulabilir ve çözüm bulamaz. Ancak yapay zeka üstün teknolojilerle geliştirildiği için yorgunluk diye bir şey söz konusu olmaz. Bu açıdan pek çok alanda bizlere avantaj sağlar.

Yapay Zeka Gelecekte Neleri Değiştirecek?

Yapay zeka gelecekte değişimlere sebep olacaktır. Teknolojinin nimeti olan yapay zekaların iyi bir şekilde kullanılması, pek çok avantajı beraberinde getirir. Ancak kötü niyetler için kullanılması pek çok olumsuzluğu beraberinde getirecektir.

Etüd Bilişim
Etüd Bilişim
https://www.etud.com

​​​Size daha iyi bir kullanıcı deneyimi sunabilmek için kişisel veri politikamızdoğrultusunda çerezler kullanıyoruz. Detaylı bilgi için tıklayınız.