İletişim
Nurtepe Mah. Alibeyköy Cad, Çam Sk. No35/A,
[email protected]
T: +90 212 266 07 77
Work Inquiries
[email protected]
T: +90 212 266 07 77
Back

15 Yıl Önce Tanıtılan İlk iPhone

Her ne kadar resmi ismi “iPhone 1” olmasa da ilk iPhone modeli 2007 yılında tanıtılmış, akıllı telefon sektöründe yaşanacak büyük bir değişimi de beraberinde sağlamıştı. O dönem ilk iPhone’un sahip olduğu özellikleri, şimdi kulağımıza şaka gibi gelebilir. Gelin biraz geçmişe giderek ilk iPhone’un özelliklerine yakından bakıp günümüzde sahip olduğumuz teknoloji ile kıyaslayalım.

Akıllı telefonlar artık oyun oynayabildiğimiz, yüksek kaliteli fotoğraf ve video çekebildiğimiz, her geçen gün hem tasarım hem de performans olarak kendini yenileyen teknolojilerle hayatımızın vazgeçilmez parçalarından birisi oldu. Ancak bu durum her zaman bu şekilde olmamıştır. Akıllı telefon sektöründeki tasarım devrimini başlatan ise Steve Jobs’ın tanıttığı ilk iPhone modeli olmuştu.

ilk iphone

ilk iphone

İlk iPhone’un özellikleri:

  • 3,5 inç dokunmatik ekran
  • 320 x 480 piksel çözünürlük
  • 11,6 mm kalınlık
  • 2 MP arka kamera (Ön kamera yok ve video çekemiyor)
  • 2G desteği
  • 4, 8 ve 16 GB saklama alanı seçenekleri
  • iPhone OS işletim sistemi (Kendisini sonradan iOS olarak tanıdık)
  • 1400 mAh batarya
  • 412 MHz tek çekirdekli ARM 11 işlemci, PowerVR MBX grafik işlemci

iPhone’un tanıtıldığı 2007 yılında; tamamen ekrandan oluşan, tuşları olmayan, dokunmatik ekrana sahip bir telefon rüyalarda bile görünemezdi. Kaba ve tuşlu telefonların hüküm sürdüğü bu yıllarda, şimdi baktığımızda bir oyuncak gibi görünen3,5 inçlik ekran inanılmaz bir büyüklükteydi. Serinin son üyesi iPhone 11 Pro Max’in yanında yavru gibi duran bu minik ve dev çerçeveli ekran, günümüzün çerçevesiz ve devasa ekran tasarımının atası oldu diyebiliriz. Telefonları tuşlardan ve geniş çerçevelerden kurtarmaya yönelik tasarım anlayışı, iPhone ile birlikte ortaya çıkmıştır.

İlk İphone’da Uygulama Mağazası Yoktu

Steve Jobs ilk iPhone modelini bizimle buluşturduğunda, henüz iOS işletim sistemi isim olarak ortada yoktu ve telefon iPhone OS adı verilen işletim sistemi ile piyasaya çıkmıştı. Bu işletim sistemi, şimdi dönüp baktığımızda yalnızca basit seviyede özelliklere sahiptir. Hatta öyle ki iPhone üçüncü taraf uygulamaları henüz desteklemiyordu ve bir uygulama mağazası da bulunmuyordu.

Telefonların uzun ömürlü şarj süresi sağlamaları, artık tıpkı iyi bir kamera ya da geniş bir ekran gibi olmazsa olmazımız haline geldi. Telefonumuzun saatlerce durmadan istediğimiz her şeyi yapabilmesini ve şarjının bitmemesini istiyoruz. iPhone 11 Pro Max, 3.190 mAh’lık bataryasıyla 80 saate kadar şarkı oynatabilirken iPhone’da bu süre sadece 24 saatti. Telefonun sağladığı konuşma süresi o yıllarda ise yalnızca 8 saatti.

Etüd Bilişim
Etüd Bilişim
https://www.etud.com

​​​Size daha iyi bir kullanıcı deneyimi sunabilmek için kişisel veri politikamızdoğrultusunda çerezler kullanıyoruz. Detaylı bilgi için tıklayınız.