İletişim
Nurtepe Mah. Alibeyköy Cad, Çam Sk. No35/A,
[email protected]
T: +90 212 266 07 77
Work Inquiries
[email protected]
T: +90 212 266 07 77
Back

Amazon, Drone ile Kargo Dağıtacak

En başta duyurulan ve yaklaşık 4 yıl önce konuşulan Amazon’un drone aracılığıyla kargo hizmeti, nihayet hayata geçiriliyor. Amazon tarafından paketlerin drone ile teslim edileceği ilk şehir belli oldu.

Eğer hatırlarsanız yaklaşık 4 yıl kadar önce ortalıkta haberleri yapılan drone ile teslimat yapılacağı söylentileri büyük bir yankı uyandırmayı başarmıştı. Drone (insansız hava aracı) üretiminin ve satışlarının o dönemlerde büyük bir hız kazanması ve popüler hale gelmesiyle, droneların kargo dağıtımı yapabileceği gündeme gelmişti. Hatta konuyla ilgili Amazon ve Google tarafından da benzer açıklamalar gelmişti.

İlk duyuruların ve açıklamaların ardından uzun bir süre geçmesine rağmen hala drone aracılığıyla paket teslimatı yapılmasıyla ilgili fazla bir çalışma hayata geçirilmedi. Ancak beklenen haber bugün geldi. Amazon ilk adımların atılacağını, çalışmaların başladığını ve projenin hayata geçirileceğini açıkladı. Üstelik drone ile kargo teslimatı yapılacak ilk şehir ve tarih de açıkladın.

Amazon Drone İle Kargo Teslimatı

Amazon Drone İle Kargo Teslimatı

İlk Olarak California’da Uygulamaya Geçilecek

İnsansız hava aracı aracılığıyla kargo teslimatlarının bu kadar uzun süredir beklenmesinin ana sebepleri olarak; drone’ların güvenli bir şekilde iniş ve tekrar kalkış yapabilmesinin sağlanması dile getiriliyor. Bunun için de gerekli yapay zekanın oluşturulması süreci uzatmış olsa da nihayet gökyüzünde süzülen paketleri göreceğimiz tarih artık çok uzak değil. Amazon, yaptığı açıklamayla uygulamanın ilk olarak ABD California bölgesinde hayata geçirileceğini bildirdi.

İçinde bulunduğumuz 2022 senesinin sonlarına doğru California’daki Amazon kullanıcıları, teslimatlarını insansız hava aracı ile alma seçeneğini kullanabilecekler. Bununla birlikte drone aracılığıyla gelecek olan paketler de yine ‘kargo takip’ uygulamaları gibi bir sistemle takip edilecek. Tabii drone, karşılaşabileceği engeller karşısında da oldukça eğitimli ve yapay zekaya sahip. Örneğin; bir evin bacasını algılayarak yönünü ona göre belirleyebilecek. Yani etrafındaki şeyleri algılayıp kendisine bir rota belirleyerek daha hızlı kargo teslimatı yapabilecek.

Ancak şimdilik uygulamanın diğer ülkelerde ve şehirlerde yaygınlaşması için herhangi bir tarih açıklanmadı. İlk kargo teslimatlarının başarılı bir şekilde yapılması ve müşterilerin memnun kalması durumunda çalışmanın çok daha yaygın bir hale geldiğini görmemiz oldukça olası.

İnsansız hava araçları, teknolojilerinin gelişmesi ile pek çok alanda insanlara ve doğaya yardımcı oluyor. Önceki günlerde “Tohum Dağıtan İnsansız Hava Araçları” da gündeme gelmişti.

Etüd Bilişim
Etüd Bilişim
https://www.etud.com

​​​Size daha iyi bir kullanıcı deneyimi sunabilmek için kişisel veri politikamızdoğrultusunda çerezler kullanıyoruz. Detaylı bilgi için tıklayınız.