İletişim
Nurtepe Mah. Alibeyköy Cad, Çam Sk. No35/A,
[email protected]
T: +90 212 266 07 77
Work Inquiries
[email protected]
T: +90 212 266 07 77
Back

NFC Nedir

NFC Nedir hakkında bu yazımızda sizlere bilgi vereceğiz. Kablosuz iletişim teknolojileri her geçen gün daha da kullanılmaya ve yaygınlaşmaya başlamaktadır. Kablosuz iletişim teknolojilerin bu kadar gelişmesi ile yaşamın her alanında daha fazla kullanılmaya başlamıştır.

Bu teknolojiler içerisinde yer alan NFC, Yakın Alan İletişimi anlamına gelmektedir. NFC bir tür yakın alan iletişimi olarak geçmektedir. İki telefon arasında temassız iletişim sağlayan iletişim yöntemi, 4 santimetreye kadar bir çekim alanı oluşturabilmektedir.

Ücretsiz çalışan yeni iletişim şekli, temassız alışveriş veya belge alışverişi gibi kolaylıklar sağlıyor. NFC’nin bünyesinde yer alan çeşitli uygulamaları sayesinde, mobil kullanıcılarının günlük yaşam birçok alanda kolaylaşıyor. İletişim gerektirmediği için mobil kullanıcılarına daha iyi bir satın alma imkanı sunuyor.

NFC NedirNFC Nerelerde Kullanılır?

NFC kullanım alanları gün geçtikçe artmaktadır. Günlük çalışmayı etkili bir şekilde kolaylaştıran temassız iletişim yöntemlerini bünyesinde barındırır. Oldukça pratik veri iletim yollarını tanımlar. NFC uygulama alanları ise şu şekildedir;

  • Herhangi birine ait telefon içerisinde uygulama açma
  • Belgelerin alışını sağlama ve gönderme
  • Bluetooth cihazlara bağlanabilme
  • Fotoğraf alma ve gönderme
  • Konum alma ve gönderme
  • NFC etiketlerine bağlanma
  • Ödeme yapma
  • Telefon numarası ile kartvizitleri alma ve gönderme

NFC Nedir hakkında içeriğimizin sonuna gelmiş bulunmaktayız. Bu gibi içeriklerimize Google baz alarak kolaylıkla ulaşım sağlayabilirsiniz.

Telefon NFC Özelliği Nedir?

Telefon NFC özelliği, telefonlar arasında bağlantıya izin veren bir özelliktir. Bu özellik sayesinde hayatımız çok daha kolaylaşmaktadır. Her telefonda bulunmayan bu özellik, genellikle düşük model cihazlar hariç akıllı telefonlarda bulunmaktadır. Bu işlev etkinleştirildikten sonra, iki NFC özellikli akıllı telefon yakın mesafeden veri gönderir veya alır.

Telefonda NFC Özelliği Nasıl Kullanılır?

Telefonda NFC özelliğinden faydalanabilmek içim öncellikli olarak cihazınızın akıllı telefon niteliğine sahip olması gerekmektedir. Telefonunuzda NFC varsa, kullanmadan önce uygun ayarlarda etkinleştirmeniz gerekir. Etkinleştirmek için şunları yapmalısınız;
Ayarlara girin ve “kablosuz ağlar” seçeneğine giriş sağlayın.
Diğer bir seçenek olarak ilk olarak ayarlar, sonrasında bağlantılar, sonra da diğer bağlantılar seçeneğine tıklayın.
Eğer NFC seçeneğini herhangi biriyle görebiliyorsak, oradan açabilir ya da kapatabiliriz.

Etüd Bilişim
Etüd Bilişim
https://www.etud.com

​​​Size daha iyi bir kullanıcı deneyimi sunabilmek için kişisel veri politikamızdoğrultusunda çerezler kullanıyoruz. Detaylı bilgi için tıklayınız.