İletişim
Nurtepe Mah. Alibeyköy Cad, Çam Sk. No35/A,
[email protected]
T: +90 212 266 07 77
Work Inquiries
[email protected]
T: +90 212 266 07 77
Back

Otonom Araba

Otonom araba hakkında bilgilenmek isteyen kullanıcılarımız için bu yazımızı yazmaktayız. Otonom araba hakkında bilgilenmek istiyorsanız, mutlaka yazımızı sonuna kadar okuyun. Ayrıca detaylı diğer tüm içeriklerimize Google üzerinden ulaşabilirsiniz.

Otonom ArabaOtonom Araba Nedir?

Otonom araba, insan gücü olmadan mümkün olamayacağına inandığımız birçok yapı ve sistemi oluşturmaktadır. Günümüzde robotik sistemler her geçen gün insanların yerini almaya başlamaktadır. Bu sistemle kendi kendini süren otomobillerden ibarettir. 2018’den itibaren yollarda olması gereken otonom araçlar, 1980’den bu yana güçlü bir şekilde gelişti. Bu değişim sürecini ve otonom araçların yapısal özelliklerini yazımızda sizler için derledik.

Kendi kendine araç kullanan böyle bir araba fikri, Black Lightning (kara şimşek) ile başladı. Bu kurgusal fikir ilk olarak 1980 yılında Mercedes-Benz mühendisi Ernst Dickmanns ile kamera görüntüsü olan kendinden tahrikli bir robotik araç olarak somutlaştırıldı.

1994 Yılında Daimler Benz ve Ernst Dickmanns, Vamp ve Vita-2 araçlarıyla Paris’te 3 şeritli bir otoyolda normal ağır hizmet koşullarında saatte 130 kilometre hızla 1000 kilometre sürmeyi başardılar.

Aracın tam kontrolü ele geçirdiği durumlar şunlardı: şerit boşken, konvoy sürerken ve şerit sağa ve sola değiştiğinde. 1995 Yılında Dickmanns, Münih’ten Kopenhag’a 1600 kilometrenin üzerinde bir Mercedes-Benz S-Class almayı başardı. Otomobil 175 km / s hıza ve% 95 özerkliğe ulaştı

Otonom Sürüş Seviyeleri

Otonom sürüş seviyeleri hakkında bilgilendirme vereceğiz. Otonom araçlardaki gelişmeleri daha iyi anlamak ve hedefin ne olduğunu netleştirmek için ABD Otomotiv Mühendisleri Derneği, 2014 yılında otonom sürüş seviyesini belirledi. Bu otonom sürüş seviyeleri ise şu şekildedir;

  • Seviye 0: Otomasyon yok
  • Seviye 1: Sürücü Asistanları
  • Seviye 2: Kısmi Otomasyon
  • Seviye 3: Koşullu Otomasyon
  • Seviye 4: Gelişmiş Otomasyon
  • Seviye 4: Gelişmiş Otomasyon

Otonom Araba Geliştiren Markalar

Otonom araba geliştiren markalar hususuna bakarsak pek çok markanın bu sistemi geliştirmek isteriz. Bu markalara örnek olarak BMW ve Mercedes verilebilir. Bu gibi büyük markalar bunun gibi arabalar geliştirmektedir. Bu gibi büyük markaların hedef haline getirdiği bu tür araba modellerinin bir avantaj olduğunu söyleyebiliriz.

Etüd Bilişim
Etüd Bilişim
https://www.etud.com

​​​Size daha iyi bir kullanıcı deneyimi sunabilmek için kişisel veri politikamızdoğrultusunda çerezler kullanıyoruz. Detaylı bilgi için tıklayınız.