İletişim
Nurtepe Mah. Alibeyköy Cad, Çam Sk. No35/A,
[email protected]
T: +90 212 266 07 77
Work Inquiries
[email protected]
T: +90 212 266 07 77
Back

Tarım Robotu (Agribot)

Tarım robotu (agribot) hakkında detaylı bilgilere ulaşabilmek için yazımızı sonuna kadar okuyun. Tarım robotu ve diğer tüm içeriklerimize Google aracını kullanıp, sitemize giriş yaptığınızda ulaşabilirsiniz.

Tarım robotları genellikle dış ve iç mekan robotları olarak sınıflandırılır. Tarım robotları hakkında temel bilgilere bu yazımızda ulaşabilirsiniz. Dış mekan robotları GPS destekli kürek sistemleri, söğüt robotları, püskürtme robotları, dikim robotları, silaj robotları, budama robotlarıdır. Kapalı robotlar hasat robotları, sağım robotları ve ahır robotları şeklinde sıralanabilir.

Tarım robotu

Hasat ve Toplama Robotları

Hasat ve toplama robotları hasatın geleneksel olarak zahmetli ve zaman alıcı olduğu üzüm gibi yüksek kaliteli ürünler için en kolay bir robottur. Nanoteknoloji malzeme bilimi ve mekatronik gibi yenilikler, toplayıcı robotların sadece meyveleri tanımasına ve analiz etmesine bakmaz. Aynı zamanda onlara zarar vermeden onları yakalamasına ve ayırmasına da olanak tanır.
Gelecekteki tarıma göre yakın gelecekte brokoli, turunçgiller, karnabahar, kivi, domates, salatalık, biber, marul, mango ve karpuz gibi ürünler için hasat ekipmanı kullanılabilir. Bazı saha robotları toprak işleme, ekim, bitki bakımı ve biçme traktörleri gibi faaliyetleri bile üstlenebilir.

Ayıklama Robotları

Ayıklama robotları, yüksek kaliteli ürünler (çeşitli salatalar, çilekler, yaban mersini, portakallar ve diğer turunçgiller ve üzümler) robot ekstraksiyonunun en iyi örneklerini veriyor. Bu robotlar özellikle dik araziler işçiler ve ekipmanlar için tehlikeli olduğunda kullanışlı olmaktadır. Hassas teknoloji sayesinde yabancı ot temizleme robotları ayrıca yabani otlara özel dozlarda yönlendirebilir ve bu da miktarını kökten azaltır.

Süt Sağım Robotları

Süt sağım robotları bir yandan katlanarak artan küresel süt talebini karşılamakta ve diğer yandan işgücü sıkıntısını gidermek için geleneksel sağım yöntemlerinden otomatik sağım yöntemlerini kapsar. Süt sağım robotları, sağım işleminin verimliliğini artırmaya yardımcı olur.
Önümüzdeki yıllarda pazar payının bağımsız birimlerden çok duraklı birimlere ve daha sonra gelişmiş döner birimlere kaymasıdır. Otomatik besleme ve ahır temizleme sistemleri de sektördeki verimliliğin artmasına katkıda bulunmaktadır.

Tarım Robotları Yaygınlaşacak mı?

Tarım robotları yaygınlaşacak mı sorusunun cevabı evettir. Amerika Birleşik Devletleri, Avrupa, Avustralya ve Japonya, sıradan tarımsal görevlerin yerine getirilmesinde insan emeğinin yerini almak için robotik sistemler ve otonom tarım makineleri sunan ana bölgelerdir. Süt endüstrisinde zaten robotik sistemler kurulurken, hasat ve ayıklama 2025’ten itibaren hızlı bir şekilde gelişmektedir.

Etüd Bilişim
Etüd Bilişim
https://www.etud.com

​​​Size daha iyi bir kullanıcı deneyimi sunabilmek için kişisel veri politikamızdoğrultusunda çerezler kullanıyoruz. Detaylı bilgi için tıklayınız.