İletişim
Nurtepe Mah. Alibeyköy Cad, Çam Sk. No35/A,
[email protected]
T: +90 212 266 07 77
Work Inquiries
[email protected]
T: +90 212 266 07 77
Back

Kalp Hastalıklarını Tespit Edebilecek Yapay Zeka Geliştirildi

Bilim insanları, kalbe giden kan akışının engellenmesine neden olan bir durumu otomatik olarak tespit edebilecek yapay zekâ geliştirdiklerini açıkladı. Bu teknolojinin, hastalık teşhislerinde ve yeni tedaviler üretmede kullanılabileceği de belirtildi.

Günler geçtikçe daha da gelişen yapay zekâ teknolojileri, bilim kurgu filmlerinde gördüğümüz şeylerin hayatımıza girmesini sağlıyor. Bu sistemlerin birçok farklı alanda kullanılarak insanlara yarar sağlayabileceği ön görülüyor.

Geçtiğimiz aylarda sağlık alanında bu tarz bir gelişme yaşandığını sizlerle paylaşmıştık. Bilim insanları, kalbin ne zaman duracağını tahmin edebilen bir yapay zekâ üretmeyi başarmıştı. Bu da yapay zekânın sağlıkta ne kadar önemli bir yere sahip olacağını ortaya çıkarmıştı. Şimdi de yine kalp hastalıkları ile mücadeleye yönelik bir gelişme yaşandı.

yapay zeka

yapay zeka

Ölümcül hastalıkların önüne geçebilecek yapay zekâ geliştirildi

Çin Elektronik Bilimi ve Teknolojisi Üniversitesi’nde bulunan bir çalışma ekibi, kalbin atardamarlarındaki plak erozyonunu otomatik olarak tespit etmek için optik koherens tomografi (OCT) görüntülerini kullanan yeni bir yapay zekâ geliştirdi. Arter plağının izlenmesinin oldukça önemli olduğunu belirten doktorlar, olası bir parçalanma durumunda kan akışının engellenebileceğini ve kalp krizi vb. tehlikeli durumların ortaya çıkabileceğini açıkladı.

Ekip lideri Zhao Wang de duyurularında, “Atardamarları kaplayan plaklarda aşınma olursa, akut koroner sendrom olarak bilinen durum görülebilir” ifadelerini kullanarak kalbe giden kan akışının durması anlamına gelen sorunun yaşanabileceğini aktardı. Wang bunun ardından, “Yeni yöntemimiz, bu durumun klinik teşhisinde ve yeni tedavilerde görülebilir” diyerek yeni yapay zekâya vurgu yaptı.

Wang, yapay zekâ tabanlı yeni yöntemlerinin orijinal OCT görüntülerini kullanarak ve herhangi bir ek girdi olmadan sorunu algılayabileceğini belirtiyor. Açıklamalarda, bir yapay zekâ modelinin elde görüntüleri kullanarak tahmin yapabildiği açıkladı. Ayrıca araştırmacılar, yapay zekâ sisteminin vakaların %80’ini doğru bir şekilde öngördüğünü de duyurulara ekledi.

Yöntem için daha fazla araştırmanın yapılmasının gerektiğini belirten uzmanlar, yine de yapay zekânın yeni tedaviler geliştirmede kullanılabileceğini duyuruyor. Wang da hâlen geliştirilmeye devam eden sistemin koroner arter hastalığı gibi şeylerin teşhisi ve tedavisinde kullanılabileceğini açıklıyor.

Etüd Bilişim
Etüd Bilişim
https://www.etud.com

​​​Size daha iyi bir kullanıcı deneyimi sunabilmek için kişisel veri politikamızdoğrultusunda çerezler kullanıyoruz. Detaylı bilgi için tıklayınız.